НОВИНИ


Малинов: Започваме обществени поръчки за цялостна подмяна на първи и четвърти хидроагрегат на ПАВЕЦ "Чаира"

9 2781 30.08.2024
Малинов: Започваме обществени поръчки за цялостна подмяна на първи и четвърти хидроагрегат на ПАВЕЦ
Владимир Малинов БГНЕС

"На днешното заседание на Министерския съвет беше одобрено подписването на три изключително важни стратегически документа за сътрудничество в сферата на енергетиката". Това съобщи на брифинг в Министерския съвет служебният министър на енергетиката Владимир Малинов.


Той каза, че първият документ визира сътрудничество между България и Република Корея в рамките на сектор "енергетика“ и развитието на сътрудничеството в сферата на ядрената енергетика, възобновяемите източници на енергия, включително и природния газ.

 

Министърът напомни, че с решение на Народното събрание южнокорейската компания "Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън" беше обявена за изпълнител на проекта за изграждането на седми и осми блок на АЕЦ "Козлодуй“ с технологията AP1000 на "Уестингхаус"

 

Този проект на меморандум, който беше одобрен и бях упълномощен да подпиша, ще даде възможност за задълбочаване на сътрудничеството между двете държави и осигуряване на съответната институционална подкрепа, посочи Малинов.

 

Mинистерският съвет одобри днес и съвместна декларация заедно с министъра на икономиката, търговията и промишлеността на Япония за развитие на сътрудничеството в сектор енергетика между двете държави, информира служебният министър. Основен акцент на сътрудничеството ще бъде природният газ и ядрената енергетика, както и подкрепата за развитие на сътрудничеството на корпоративно ниво в сферата на хидроенергетиката и по точно помпено-акумулиращата водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) „Чаира“, каза министърът.

 

Министерският съвет одобри и подписването на съвместна декларация за задълбочаване на отношенията между България и Германия в сферата на възобновяемите източници, водорода, както и създаването на зелени коридори за пренос на енергия, произведена от възобновяеми източници, пренос на водород от региона на България към Централна Европа и към Германия, информира още Владимир Малинов.

 

В отговор на въпрос кога ще заработи (ПАВЕЦ) „Чаира“ министърът каза, реалната диверсификация по отношение на източниците на природен газ започна. "Терминалът в Александруполис ще започне своята работа на 1 октомври, именно в тази рамка "Булгаргаз" вчера обяви съответните търгове, които ще бъдат прозрачни при равнопоставени условия за доставка на пет карга, които да осигурят част от консумацията на природен газ през зимата за българските домакинства и индустрия", каза Малинов. Той уточни, че става въпрос за по едно карго за всеки един от месеците – октомври, ноември, декември, януари и февруари.

 

За "Чаира" министър Малинов каза на брифинга, че след преминаване на необходимата процедура за одобрение в рамките на Националната електрическа компания (НЕК) и Българския енергиен холдинг, НЕК в рамките на следващите две седмици ще стартира две обществени поръчки – за цялостна подмяна на първи и четвърти хидроагрегат на (ПАВЕЦ) „Чаира“, което да даде дългосрочно решение и стабилност на нашата електроенергийна система и съответно по-добри икономически ползи за държавата.

 

Това по думите на министъра е дългосрочен процес, който може да отнеме няколко години – пълната подмяна, проектирането на тези съоръжения, съответните доставки, изграждането и въвеждането в експлоатация. За да преодолеем този дълъг период, НЕК предвижда в рамките на този период от следващите две седмици да проведе обществена поръчка, с която да възложи на изграждащата компания, която е била "Тошиба" към 1985-86 г., на ремонт на първи хидроагрегат, така че той в кратък срок да бъде въведен в експлоатация и да предостави необходимите услуги за електроенергийната система на държавата.

 

Малинов уточни, че това не означава, че ще строим отново "Чаира", тъй като голяма част от съществуващото оборудване, строителни дейности, които са извършени назад във времето, ще бъдат запазени. "Именно затова това дългосрочно решение предвижда подмяна само на първи и четвърти хидроагрегат, тъй като втори и трети ще се опитаме да ги запазим и по този начин да осигурим най-голямата батерия на Балканите, която ще предоставя капацитет от 800 мегавата на българския пазар и на региона", каза служебният министър на енергетиката.

 

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама