Учените са доказали, че хората, които „наваксват“ пропуснатия сън през почивните дни, имат значително по-малък риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания. Откритието е описано в прессъобщение на MedicalXpress, предава БГНЕС.
В проучването участват 90 903 души от мащабния проект UK Biobank. Изследователите анализирали връзката между компенсаторния сън през уикендите и риска от сърдечни заболявания, като разделили участниците на четири групи въз основа на количеството възстановителен сън.
Най-голямата група с компенсаторен сън е с 19% по-малка вероятност да развие сърдечно заболяване в сравнение с групата с най-малко сън през уикенда. Намаляването на риска е особено забележимо (с 20 процента) сред тези, които редовно изпитват липса на сън през делничните дни и го компенсират през уикендите.
Този резултат подчертава значението на компенсиращия сън за здравето на сърцето, показвайки, че дори временното заместване на съня може да има благоприятен ефект.
По този начин възстановителният сън през уикендите може да бъде полезна стратегия за намаляване на риска от сърдечни заболявания, особено за тези, които редовно изпитват лишаване от сън през работната седмица.