"Дойде ли служебно правителство, дефицитът започва да се изпуска от контрол". За това алармира пред БНР Мартин Димитров - народен представител от ПП-ДБ.
По думите му в този смисъл всяко служебно правителство започва да се превръща в сериозен риск за държавата.
От "Да, България" предлагат да се подпише ново коалиционно споразумение, в което ясно да се определят структурата и начина на вземане на съвместни решения в коалицията ПП-ДБ. От формацията настояват освен това да се проведат предварителни избори в рамките на ПП-ДБ за определяне на кандидатите за депутати в общите листи. От партията уточниха, че ако предложенията им не се приемат, може да преосмислят оставането си в нея.
Димитров поясни, че предложенията имат за цел да отговорят на общественото очакване и да се повиши изборният резултат на коалицията:
"Тези хора очакват да видят действията на ПП-ДБ. Ако нашите действия са адекватни, биха се върнали, биха започнали разговор с нас".
Според него предварителните избори са много силен инструмент за връзка с избирателите и затова да бъде потърсена тяхната подкрепа.
ПП и ДСБ не подкрепиха идеята за предварителни избори, припомни депутатът и изказа мнение, че те не са прави в това отношение:
"В момента има пропаст между избиратели и политици - което важи за цялата политическа система. ... Трябва да бъдат предприети адекватни действия, като предварителните избори са едно от тях и са много мощно демократично средство".
Депутатът смята, че негласувайки, избирателите на коалицията са отправили много силно послание. Оставката на Христо Иванов беше много силен ход - това е факт, категоричен бе той и попита: "Но какво друго направихме?".
"Ако ПП-ДБ беше осъществила предварителни избори, щеше да е направила много важна крачка в тази посока".
Остават другите две неща - приемането на качествени критерии - всеки кандидат за народен представител да представи отчет за своята работа, както и пълномащабните преференциални кампании, каза още Димитров. Според него всеки кандидат трябва да се опита да събере максимално обществена подкрепа за себе си. Важно е обаче тези кампании да бъдат насърчавани и от самите партии и пред тях да няма ограничения, посочи народният представител.
"Какво ще направи "Да, България", зависи от решението на Националния съвет", заключи той.