Тази сутрин започна премахването на 39 големи дървета на столичната улица "Опълченска", а над 50 полицаи бяха оградили района и не допускаха гражданите, които са против сечта, да се приближат до тях. На място има коли и на полицията, и на жандармерията. Протестиращите стояха в отсрещната градинка "Св.Никола" безмълвни пред гледката.
Дърветата се премахват заради цялостния ремонт и разширяване на улицата, а от общината обещават, че след края на ремонта в района ще бъдат посадени 103 пораснали дръвчета. Зам.-кметът по строителството Иван Василев днес увери, че 50 от тях ще бъдат по източната страна на улицата, до жилищните блокове, където бяха големите дървета. След ремонта тротоарът там ще е с ширина от 3 м и ще се избира къде е подходящо да има посадъчни гнезда, уточни той за "Дневник".
Василев напомни, че проектът за това компенсаторно озеленяване е гласуван от предишния Столичен общински съвет на 8 март 2022 г. и е приет с гласовете на ГЕРБ.
Сега общината се е съгласила с предложението на гражданите от квартала да се засади жив плет по западната страна на ул."Опълченска" в отсечката при градинката "Св.Никола". Така ще има зелена ограда по края на градинката, където играят много деца.
Заради изсичането на дърветата от месеци текат протести в района. Жители на квартала и природозащитници няколко пъти блокираха кръстовища в квартала и дори внесоха искане за преработка на проекта за ремонт на ул. "Опълченска". В края на миналия месец столичният кмет Васил Терзиев обясни, че няма друг вариант освен изсичането на дърветата.
"Ние сме мислили всякакви варианти - може ли да се препроектира ремонта на ул."Опълченска". Оказа се, че не може. Обсъдихме варианта за преместване на дърветата - ще струва 20-30 хиляди лева за всяко дърво. Ако го направим сега - 100% от дърветата ще умрат. Експертите казаха, че такъв размер дърво трябва да се мести през ноември и тогава има шанс 5% да оцелее, което на нас се стори необосновано", каза Терзиев преди дни и уточни, че основното нещо в проекта не е разширяването на уличното платно, а подмяната на съществуващата и изграждането на нова подземна инфраструктура.
"Тя няма как да бъде изградена без да се пипа кореновата система, което върви с изрязване на корени. А тогава рискът да умре дървото или да падне върху уличното платно се увеличава значително. За нас това е неприемливо като риск", каза още той.