"250 000 работни места остават незаети в България." За това алармира президентът на КНСБ Пламен Димитров в ефира на предаването "Лице в лице" по bTV.
"Страната ни една от най-скъпите държави в отношение хранителни стоки. Доходите растат, слава Богу. 17% е ръстът на средните доходи за последното тримесечие спрямо миналата година. Но около 1/3 от работещите българи получават заплата до 1000 лв, което е скандално", каза още експертът.
"Как да реагират преподавателите, когато в момента началната заплата на учителите е 2000 лв. От друга страна, имаме 2500 учители, които липсват. Имаме над 5000 липсващи медицински сестри. Пазарът диктува цените. Над 1000 км. с нискобюджетна авиокомпания дават 2000 евро и повече заплата без образование, без квалификация. Това са реалностите", поясни той.
По думите му като общество не сме узрели в нормалността на отношенията, за да твърдим, че бизнесът не може да плаща повече.
"Когато ТЕЦ-овете не могат да излязат на пазара, понеже цената е ниска, те спират временно да работят. Това е пазарният механизъм. 250 000 работни места остават незаети в България. Проблемът е, че нормата на печалба на добавена стойност е изключително ниска. В някои сфери - строителството, търговията - ние сме дали свобода на бизнеса. Виждаме, че расте броят на внос на работна сила в тези сектори", уточни специалистът.
Димитров допълни, че минималната работна заплата ще се повиши догодина с 15-17%. Според него няма да можем да минем за съжаление нито Румъния, нито Унгария. "Румъния е с по-високи номинални числа. Доходите трябва да растат поне с 10% средно, на места с 15-20%. Учителят не може да не поиска поне 2200-2300 лв. начална заплата. Медицинските сестри искат 2000 лв. стартова заплата, което е абсолютно нормално".