Новите мерки при кредитите, обезпечени с недвижими имоти, имат за цел овладяване на експанзията, а не стагнация, заяви пред БТА управителят на БНБ Димитър Радев.
От 1 октомври влизат в сила задължителни за банките лимити на показатели за ипотечно кредитиране. Те са по три линии.
Първо, съотношение между размера на кредита и стойността на обезпечението – 85 на сто; второ, съотношение между размера на месечното плащане по дълга и месечния доход на кредитополучателя – 50 на сто; и трето, максимален срок по договора за кредит – 30 години.
Сега въвеждаме тези мерки, тъй като реагираме на тенденциите на ипотечния пазар, който се задълбочават през последните месеци и за които редовно информираме публиката. Това решение е логична стъпка в системния ни подход по тази тема. Нека да напомня, че по-рано тази година ние преминахме от статистическо към надзорно наблюдение на ипотечното кредитиране със съответни задължителни изисквания към банките.
Очакваният ефект от новите мерки е овладяване на експанзията, а не стагнация, по отношение на кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти, коментира той.
Но уточни, че съществуващите договори за кредит не се засягат от тези мерки. Те се отнасят само за новите кредитополучатели като идеята, наред с всичко друго, е те да се предпазят от прекомерни дългове.