Отиде си един от най-талантливите и най-скромни български художници Тома Трифоновски. С неговата смърт осиротя модерната българска живопис, продължила традициите на православната иконопис.
Тома Трифоновски почина на 71 години. Ще го започним като голям майстор на женските портрети, голото тяло и натюрмортите. Картините му винаги са били далеч от шумната суета и са носели интимен знак, чрез пастелните цветове на художника. Произведения на Тома Трифоновски са притежание на Музея за модерни изкуства "Пти пале" в Женева, Националната художествена галерия, на всички музеи в страната, на частни колекции у нас и в Италия, Германия, Канада, Русия, Франция, Австрия, Македония, Дания, Кипър.
Тома Трифоновски е роден в костурското село Дреничево в семейство на македонски българи. Според собствените му разкази детските спомени са били най-ярките в съзнанието му. На 11 години по време на Гражданската война Трифоновски е изведен извън Гърция в групата на децата бежанци. Късното си детство прекарва в Чехословакия, където го откриват родителите му чрез Червения кръст, и в Унгария, където учи живопис при проф. Ендре Домановски. В началото на 60-те години семейството се установява в България и Трифоновски завършва декоративно-монументална живопис в Художествената академия през 1966-а. Художникът живее и твори в Плевен, Враца и София.
Голям негов приятел е писателят Петър Ковачев, който умира много млад.
В началото на 70-те години критиката го заблеязва с фигуралната композиция “Пеещи момичета”, за която получава първата си награда за живопис. След това се налага с голите тела, с които остава ненадминат до ден днешен.