НОВИНИ


История, старателно прикривана от комунистическата пропаганда: СССР бомбардира България на 22 юни 1941 г.

16 35301 14.09.2024
История, старателно прикривана от комунистическата пропаганда: СССР бомбардира България на 22 юни 1941 г.

Съюзническите бомбардировки по време на Втората световна война са всеизвестен факт, но в учебниците няма и ред за съветското нападение над Царство България. 


Първата бомбардировка е извършена в средата на 1941 година. България независимо, че се присъединява към Тристранния пакт, не обявява война на Съветския съюз. Въпреки това съветски бомбардировач атакува Добрич през нощта в една ключова за Москва дата, разказва Любо Огнянов в ефира на NOVA NEWS.



На 1 март 1941 година, България се присъединява към Тристранния пакт. Половин година по-рано съюзници на Нацистка Германия, Италия и Япония стават Унгария, Румъния и Словакия. Югославия също решава да се присъедини към Оста. В Белград обаче е извършен държавен преврат. Югославия напуска Тристранния пакт, а на 6 април 1941 година изтребители от Белград бомбардират София. Доц. Тодор Чобанов е един от историците, които изучават този период.

 

Фактът, че нашите комунисти са агитирали България да се превърне в съюзник на нацистка Германия се превръща в част от забранената история. Малцина са обаче и тези, които знаят, че Царство България е възнамерявало да купи оръжие от Съветския съюз. Не дотам широко известен факт е, че Йосиф Сталин се е сдобил с лицензи за производство на немско въоръжение. Парадокс – комунистическият Съветски съюз плаща патентите, за да може да произвежда оръжие от нацистка Германия, разказва той.

 

В същия ден съветски самолет бомбардира град Добрич. Нападението е неочаквано, тъй като България не се намира в състояние на война със Съветския съюз. Цветан Сашев е главен уредник в отдел „Нова и най-нова история“ в регионалния исторически музей в Добрич. Цветан Сашев разказва за съветската бомбардировка на 22 юни 1941 година.

 

По време на бомбардировката на Съветския съюз не е изминала и една година от присъединяването на Добрич към пределите на Царство България. Това се случва на 7 септември 1940 година, когато Румъния ни връща Южна Добруджа, отнета още по време на Междусъюзническата война.

 

Това обаче не са единствените бомбардировки в Североизточна България. През нощта на 12 срещу 13 септември 1942 година бомбардировачи атакуват Русе – хвърлени са 4 авиобомби, а над близкото село Червена вода 9 бомби. Нападения има и над Стара Загора, Горна Оряховица и Казанлък, където има жертви и ранени. Бомбардировките принуждават българските власти да въведат режим на затъмнение, който влиза в сила в началото на октомври.

 

Най-кървавото нападение на Съветския съюз обаче е извършено на 24 февруари 1942 година. Тогава съветска подводница потапя българския кораб Струма край Истанбул. На борда има стотици евреи бежанци, които се опитват да достигнат до Палестина. Загиват 406 мъже, 269 жени и 103 деца. Екипажът е от българи, а капитан е Григорий Горбатенко, който по ирония на съдбата е с руски произход.

 

Независимо, че България е част от Тристранния пакт, ние не обявяваме война на Съветския съюз, а наши войски никога не са изпращани на Източния фронт. Не така стои въпроса с Румъния, която също е съюзник на нацистите. Румънските войски участват в операция Мюнхен, част от операция Барбароса за нападението над Съветския съюз. На група армии Антонеску е възложено завладяването на Одеса. След ожесточени боеве румънците завладяват града и поемат управлението. Като част от Тристранния пакт България обявява война на Съединените щати на 13 декември 1941 година. Това влиза в историята като Символичната война, защото на практика не се водят никакви бойни действия.

1942-а година обаче е повратна. Настъплението на нацистка Германия е спряно. Появяват се първите знаци, че ходът на войната може да се преобърне. На 5 юни 1942 година, Съединените щати обявяват война на България. Скоро съюзниците включват в плановете за бомбардировки и нашата страна.



Един от българските пилоти загинали при атаката над София от 10 януари 1944 година е Симеон Михайлов. Той излита от Карлово, но когато самолетът му достига столицата съюзническите бомбардировачи вече са нанесли своя удар. Българските изтребители се насочват към Кюстендил, когато машината на Симеон Михайлов внезапно пада. Пилотът е погребан тук, във военното гробище в Добрич.

 

Десетилетия наред, съветските бомбардировки над България по време на Втората световна война са част от забранената история по време на комунистическия режим.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама