Обхватът на ваксинацията срещу полиомиелит в Газа достигна 90%, съобщи Филип Лазарини, ръководител на Агенцията на ООН за палестинските бежанци (UNRWA), цитиран от „Ройтерс“.
Лазарини отбеляза, че следващата стъпка е да се осигури, че стотици хиляди деца ще получат втора доза ваксина до края на месеца. Кампанията за ваксиниране срещу детски паралич, която започна на 1 септември, цели да обхване около 640 000 деца под 10-годишна възраст в Газа. Процесът се сблъска с големи предизвикателства поради продължаващия конфликт между Израел и „Хамас“.
Инициативата беше стартирана след потвърждението от Световната здравна организация (СЗО) миналия месец, че бебе е било частично парализирано от вируса на полиомиелит тип 2 — първият случай на палестинска територия за последните 25 години. Ранните усилия на кампанията обхванаха повече от 446 000 палестински деца в централната и южната част на Газа. Кампанията за ваксиниране на последните 200 000 деца в Северна Газа започна на 10 септември, въпреки ограниченията за достъп, заповедите за евакуация и недостига на гориво.
Лазарини съобщи, че първият етап от кампанията за ваксиниране срещу полиомиелит в Газа е завършен успешно, като 90% от децата в региона са получили първата доза. „Страните в конфликта до голяма степен спазваха различните необходими 'хуманитарни паузи', което показва, че когато има политическа воля, помощта може да бъде предоставена без прекъсване. Следващото ни предизвикателство е да осигурим втората доза на децата до края на септември“, написа Лазарини в социалната мрежа X.
Израел започна военната си кампания в Газа на 7 октомври миналата година, след нападението на „Хамас“ срещу Южен Израел, при което загинаха около 1200 души и бяха взети около 250 заложници. Последвалата офанзива в Газа доведе до смъртта на над 41 000 палестинци и превърна значителна част от територията в руини.