Причината за наводненията в Европа са огромното количество валежи, които паднаха в продължение на няколко дни. В атмосферата възникна една рядко срещана блокираща ситуация, която направи така, че този циклон вместо да продължи на изток, направи завой - първо на изток, после на север и накрая на северозапад, и се върна там, където се беше формирал. Блокира го една област на високо атмосферно налягане, която се простира върху Азия и Източна Европа. Такива области се формират, но сега е необичайно изразена. Една от причините за това е високата температура на Северния ледовит океан".
Това каза проф. Емил Гачев от Института за изследване на климата, атмосферата и водите към БАН.
"Върху този океан заради изпаренията се формират циклони, а сушата започва полека да изстива и е хладна на фона на топлите морета. Въздухът над хладната суша изстива и се повишава налягането. Получава се похлупак, който блокира пътя на движение на циклоните“, обясни още професорът е ефира на NOVA NEWS.
Експертът коментира и безводието в страната. Той каза, че периодът на суша през лятото е бил дълъг, за което не сме били подготвени.
„Подготовката е следната – в края на май държавата трябва да направи сметка колко вода има. Трябва да има гарантиран запас в края на пролетта, за да сме сигурни, че при такъв сух епизод няма да останем без вода. А сега на много места язовирите не бяха подготвени“, посочи експертът. Гачев каза, че трябва да се полагат системни грижи за водните басейни.