Вътрешноевропейски политически сътресения, икономическо изоставане, търговски войни, климат. Това са само част от предизвикателствата пред Европейския съюз и пред все още неутвърдената нова Еврокомисия. Другото предизвикателство е сигурността, главната заплаха за която е руската война срещу Украйна.
Седмицата започна с указ на Владимир Путин за трето поред от началото на пълномащабното руско нахлуване увеличение на числеността на въоръжените сили на Русия - до 1,5 млн. души. С близо половин милион е по-голяма тя от преди 2022 година.
Володимир Зеленски пък призна, че украинската армия търпи големи загуби в жива сила, защото повече от половината подразделения на фронта не са достатъчно екипирани с оръжейни системи и боеприпаси.
Идната седмица предстои украинският президент да представи в Съединените щати своя "план за победата". Вчера той даде да се разбере, че осъществяването му зависи главно от Джо Байдън. И че трябват бързи решения, които да бъдат взети в периода октомври-декември.
"Планът разчита на пълна подкрепа за Украйна, за да може да се разубедят руснаците от целите, които са поставени, за да могат те да тръгнат на съглашение. Докато Путин не се откаже от голяма част от целите си, шанс за мир няма да има", категоричен бе пред БНР професор Бранислав Сланчев от Калифорнийския университет в Сан Диего. Той изучава военната принуда, военновременните преговори, начините на водене на война и как се прекратяват войни.
По думите му украинците разчитат и на европейците, и на американците, че ще продължат подкрепата. Ситуацията в Русия става все по-тежка - и от икономическа, и от военна гледна точка, смята той. Проф. Сланчев не разбира защо САЩ не позволяват на Киев да използва далекобойни ракети срещу територията на Русия. Според него руснаците са ескалирали на максимум и няма повече какво да направят.
"Това, което ме обнадеждава, е, че има голям натиск не само от Англия, но също и от Франция в момента да се позволи да се ползват тези оръжия", каза специалистът, според когото трябва да се помага по всякакъв начин. По думите му целите на украинците ще бъдат да се наруши руската инфраструктура. За продължаването на помощите от Запада е много важно да се покаже, че Украйна може да се бие и да спечели, отбеляза също той.
В предаването "Събота 150" проф. Сланчев подчерта, че руската икономика се влошава. Според него обаче те могат да кретат на това ниво години наред. "Тази война може да се закучи, докато Путин е жив", смята той. И обобщи:
"Икономиката върви от лошо към по-лошо. Факт е, че продължава да се обезценява рублата въпреки борбата на Централната банка да я запази. И сега руснаците имат много сериозен систематичен проблем, който ще доведе до разпадане на цивилната част от икономиката. Тя ще трябва да се концентрира изцяло на военно. Това, което аз се надявам да стане, е, че в един момент елитите ще се обърнат срещу Путин, когато стане ясно, че той няма магическо решение за края на войната и не иска да я завърши и че той ще води страната към все по-лошо и по-лошо".