Художникът Иван Вукадинов почина на 92-годишна възраст. Това съобщиха от Съюза на българските художници.
“Почина Иван Вукадинов - патриархът на съвременното ни изкуство! Дистанцията, с която той се разграничи от локалния традиционен вкус, създаде нова оптика за творческите търсения в българското изкуство. Вукадинов е откривател на нови символи във вечните стойности, строител на духовни мостове към световното изкуство. Нравствен, морален, вглъбен творец. Пред неговите картини уединението ни свързва с нещо по-силно от самите нас, истинско и дълбоко. Пред голямата живопис се мълчи!”, написа Греди Асса в личния си профил в социалните мрежи.
Иван Вукадинов е роден през 1932 в село Ломница, Пернишки окръг. През 1960 г. завършва специалност живопис в ВИИИ „Николай Павлович“, в класа на проф. Ненко Балкански. Има множество участия в изложби във Франция, Великобритания, Русия и Латвия. През 1970-те години прави четири изложби в Рим, Арецо, Пиза и Гросето, което му помага да направи кариера в Италия още по времето на Студената война.
(На снимката: Mostra personale от изложба на Иван Вукадинов в Галерия Маргутина 51, Рим през 1975 година.)
Той е единственият български художник, който влиза в Американската енциклопедия за модерно изкуство. Музеят във Ватикана иска да откупи негови платна още през 70-те години на миналия век за рекордни суми, но тогавашната власт отказва с мотива, че картините на Вукадинов са национално богатство.
Изключителен майстор в живописта. Невероятен е в съчетаването на цветовете. За неговите картини едни от най-големите световни колекционери се изказват изключително ласкаво. Италианският мултимилионер и колекционер Марсело Данон казва: „За тази синя картина на Иван Вукадинов ще построя специално стълбище.“ Иван Вукадинов рисува натюрморти, пейзажи, портрети. В неговите работи често срещаме препратки към древността и изкуството на етруските, египтяните, траките, гърците и римляните.
(На снимката: "В памет на героите" от Иван Вукадинов)
След 1980 г. отказва да излага публично платната си и да ги продава.
Негови произведения са притежание на Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, галериите в Добрич, Кърджали, Бургас, Смолян.