Ударът от 18 септември на Украйна срещу руски склад за ракети и боеприпаси близо до Торопец, Тверска област, е унищожил достатъчно руски боеприпаси, за да засегне операциите през следващите месеци.
Ръководителят на разузнавателния център на естонските сили за отбрана полковник Антс Кивиселг заяви на 20 септември, че ударът е причинил експлозията на 30 000 тона боеприпаси, а размерът на експлозията се равнява на 750 000 артилерийски снаряда. Руските сили изстрелват средно по 10 000 снаряда на седмица. Неговите изчисления показват, че украинският удар е унищожил доставките на боеприпаси на Русия за два до три месеца. Украинското издание Suspilne на 18 септември цитира свой източник от украинските специални служби, според когото съоръжението в Торопец е съхранявало ракети "Искандер", балистични ракети "Точка-У", планиращи бомби и артилерийски боеприпаси.
Това се посочва в дневния анализ на Института за изследване на войната (ISW).
ISW продължава да оценява, че продължаващите украински удари принуждават руското военно командване да реорганизира и разпръсне системите за поддръжка и логистика в Русия, за да смекчи въздействието на такива удари.
Кремъл преразглежда ефективността на "дрънкането" с ядрено оръжие като част от усилията си да повлияе на продължаващия политически дебат на Запада относно подкрепата и специалното разрешение Украйна да използва предоставени от Запада оръжия срещу военни обекти в Русия.
Washington Post, позовавайки се на служители, близки до висши руски дипломати, заяви, че руският президент Владимир Путин може би осъзнава, че руските ядрени заплахи започват да губят силата си и обмисля друга възможност.
ISW продължава да оценява, че е много малко вероятно Русия да използва ядрени оръжия в Украйна или другаде.
Сателитни изображения на щетите на космодрума Плесецк в Архангелска област, заснети на 21 септември, предполагат, че руската армия наскоро е провела неуспешен тест на междуконтинентална балистична ракета (ICBM) RS-28 "Сармат", способна да носи ядрено оръжие.
Анализатори съобщиха, че тестът е причинил щетите, но не са убедени дали е възникнала експлозия.
Украинският министър на отбраната Рустем Умеров заяви на 21 септември, че Украйна ще увеличи производството на безпилотни самолети през 2025 г., за да запази количественото си превъзходство над руското производство на безпилотни самолети.
Умеров заяви, че Украйна може да произведе "няколко милиона" дрона и че украинският държавен бюджет и партньорите ѝ финансират това производство. Руският президент Владимир Путин наскоро обсъди текущите усилия за увеличаване на производството на руски дронове и заяви, че руски компании са доставили приблизително 140 000 дрона през 2023 г. Русия планира да увеличи производството си на дронове десетократно (до 1,4 милиона дрона) през 2024 г.
Руската армия обаче продължава да взема решения, които влошават общото качество на нейните технически специалисти. Съобщава се, че наскоро руските власти арестуваха командир на щурмовия отряд, който разработи система за борба с дронове за обучение на руски специалисти по борба с дронове, което противоречи на протокола на щаба.
Говорителят на руското министерство на външните работи (МВнР) Мария Захарова обяви на 22 септември, че Русия няма да участва във втората мирна среща на върха на Украйна по-късно през 2024 г., или в каквито и да било "подобни срещи".
Захарова повтори шаблонните руски информационни операции, насочени към дискредитиране на Украйна и украинската Формула за мир - която се основава на принципите на международното право - като несправедлив "ултиматум".
Захарова заяви, че Русия е готова да обсъди "сериозни" мирни предложения, които отчитат "предложението" на руския президент Владимир Путин от 14 юни. На 14 юни Путин очерта безкомпромисните искания за украинска капитулация като предпоставка за всякакви "мирни" преговори, включително признаването от страна на Украйна на руския контрол върху цялата Луганска, Донецка, Запорожка и Херсонска области - включително районите на тези области, които руските сили в момента правят не заемат.
ISW продължава да оценява, че Кремъл не се интересува от добросъвестни мирни преговори с Украйна и че Кремъл само ще се позовава на концепцията за "мирни планове" и "преговори", за да подтикне Запада да окаже натиск върху Украйна за превантивни отстъпки по отношение на суверенитета и териториалната собственост на Украйна почтеност.
Съобщава се, че Русия разширява разузнавателните операции в Мексико, за да повлияе на подкрепата за Украйна от Съединените щати.
NBC News, цитирайки американски служители и бивши офицери от разузнаването, съобщи на 21 септември, че руските разузнавателни служби са увеличили присъствието си в Мексико през последните няколко години, за да шпионират Съединените щати.