Идеята за децентрализация на прокуратурата е на главния прокурор и не е нова. Тя може да бъде уредена законодателно, но не може да е решение на прокуратурата. За да се стигне до решение трябва да има много добре изградена политика. Това каза пред БНР Стелиана Кожухарова, говорител на главния прокурор.
Според Кожухарова, ролята на главния прокурор е много важна, но тя не е единствената. "Ние се опитваме да не бъдем крайни в изказванията си по висящи дела. Прокуратурата категорично не може да носи отговорността за всички отрицателни резултати, достигнати в хода на дадено разследване", категорична бе Кожухарова. Според нея, трябва да се отчете слабостта на разследващите органи, а именно органите на МВР. "Тази слабост трябва да бъде преодоляна, защото наказателното производство тръгва от там. Отговорността за разкриване на престъпленията е на МВР. А вече отговорността за качеството на разследването е отговорност на прокуратурата", подчерта говорителят на главния прокурор.
"Тук се съчетава недобрата подготовка, която все още имат дознателите, за което те самите не са виновни, но за което трябва да се работи. Заедно с тяхната претовареност, това води до следващата крачка, в която те предимно стоят и чакат указания на прокурора, не предприемат действия сами. Само че, прокурорът е претоварен с работата си, няма възможността непрекъснато да дава указания за всяко нещо, което трябва да се направи по едно дело", заяви Кожухарова. Според нея по този начин се руши качеството на разследването. Всичко това е свързано и с формалността на Наказателния процес в България, свързано е и с много остарялата законодателна уредба, а именно Наказателният кодекс, допълни още Стелиана Кожухарова.