Въвеждането на нов модел за оказване на медицинска помощ предизвиква въпроси, свързани с телемедицинските прегледи. Липсва ясно определение за тях, а детайлите остават неясни. Това заяви д-р Гергана Николова, член на УС на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.
Според нея е неясно как може да се осъществи цялостен профилактичен преглед с наличните възможности на телемедицината. Д-р Николова изрази мнение, че в момента е по-разумно да се осигури транспорт за пациентите, отколкото да се разчита на дистанционни прегледи, съобщи БНР.
Личният лекар повдигна въпроси относно лицензирането на лекарите, извършващи телемедицински услуги, включително и на тези, работещи извън страната. Неясни остават и аспектите на контрол, санкции при проблеми, и съхранение на информацията.
„Медицинските специалисти на първа линия трябва постепенно да внедрят дистанционните услуги, без да поставят в риск живота и здравето на пациентите“, призова д-р Николова в предаването "Преди всички".
Тя добави, че в малките населени места пощенските станции ще предоставят електронни административни услуги. Въпреки напредъка, достъпът до електронно досие и идентификация на пациентите остава ограничен. Според д-р Николова, към момента достъпът до медицински грижи в България е един от най-лесните в Европа.