НОВИНИ


Мартин Владимиров: Въглищните централи са на командно дишане и оцеляват заради субсидиите, които всички ние плащаме

9 2434 30.09.2024
Мартин Владимиров: Въглищните централи са на командно дишане и оцеляват заради субсидиите, които всички ние плащаме
Енергийният експерт Мартин Владимиров Стопкадър: Нова телевизия

"Случилото се в НС подсилва черно-белите краски на картината, а тя всъщност е цветна. Дяволът е в детайлите. Бъдещето на миньорите винаги е несигурно. Всеки ден се борим за оцеляването си, защото от него има смисъл. Случилото се прилича на битка за „Марица Изток”, а тя е много по-голяма и с геополитически окраски."


Това мнение изрази в ефира на Нова телевизия Александър Загоров от КТ "Подкрепа".

 

"Въглищните централи произвеждат най-скъпия ток у нас. Те са на командно дишане и оцеляват заради субсидиите, които всички ние плащаме. Подписали сме да се плащат квоти за въглищната енергия, още когато сме влизали в ЕС. Питайте тези политици, които тогава са се подписали”, посочи на свой ред енергийният експерт Мартин Владимиров.



По думите му България винаги, в нормални условия, има най-високата цена на електроенергията, именно защото зависи от въглищните си централи.

 

"Ако преходът се ускори и мощностите се заменят с комбинация от възобновяеми енергийни източници, чиято себестойност е нула, в комбинация с мощности за съхранение – да се оправи ПАВЕЦ „Чаира”... Наша оценка от 2021 г. показва, че разходите за преквалификация, ранно пенсиониране и намиране на нови работни места за работниците ще струва 800 млн. лв., а имаме няколко милиарда лева за този преход. „Марица Изток 2” е разпределила 270 млн. лв. обществени поръчки за 2027 г., нищо че няма логика да съществува до 2027 г.”, отбеляза още експертът.

 

Загоров опонира събеседника си: „Когато такива хора консултират Министерството на енергетиката, няма как да се получи. Предишните решения на парламента са изключително прецизни.”



„Ние трябва да се съобразим с правилата на ЕС, все пак никой няма да напусне Съюза. Целият панаир в НС е за едно нещо - отлагане на либерализацията на пазара на тока. Ако има регулиран пазар, може да се дават субсидии. Никой не го интересуват уязвимите потребители. Интересува ги разпределението на субсидии. Рискуваме да изгубим един огромен ресурс - не мога да разбера как тези политици не се сещат, че могат и тези средства да откраднат”, категоричен бе Владимиров.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама