Ако сте слушали руски официални лица през последните седмици относно ескалацията между Израел и Хизбула, сигурно сте забелязали техните остри критики срещу Израел. Така например официална Москва не си направи труда да коментира ракетната атака на Иран срещу Израел на 1 октомври, камо ли да я осъди, но няколко дни по-рано доста остро осъди убийството на лидера на Хизбула шейх Хасан Насрала.
Това пише израелският портал Ynet. Междувременно Руското външно министерство не само се обяви против действията на Израел, но и ги нарече стъпка към „убийството на ливански граждани“. В същото време не се споменава нито дума за факта, че именно шиитската организация започна войната срещу Израел на 8 октомври и оттогава е изстреляла хиляди ракети по мирни градове.
Русия изобщо не признава Хизбула за терористична организация, а руски официални лица дори си позволиха да се срещнат в Бейрут с лидерите на организацията, включително с Насрала. Миналата седмица руският заместник външен министър Михаил Богданов, който е и пратеник на Путин за Близкия изток и Африка, осъди сухопътната операция на израелски части в Южен Ливан. Той направи това по време на среща в Москва с ливанския посланик в Русия. Богданов изрази „категорично осъждане на сухопътната инвазия на Израел в Ливан“ и подчерта, че Москва се противопоставя на всички действия на Тел Авив. Също миналата седмица - малко преди Иран да атакува Израел с балистични ракети - руският премиер Михаил Мишустин пристигна в Техеран начело на голяма делегация. Там той се срещна с новия президент на Иран Масуд Пазшкиян и обсъди въпроси за по-нататъшно „укрепване на отношенията и сътрудничеството между страните“. Това още веднъж показа степента на сближаване между Москва и Техеран и показа, че на фона на войната в Украйна и Близкия изток Иран се превърна в стратегически партньор на Русия.
Както коментаторът на Ynet Яир Навот отбелязва в статията си, честотата на посещенията на високопоставени руски служители в Техеран забележимо се е увеличила през последните месеци: миналия месец Сергей Шойгу, генерален секретар на Съвета за сигурност на Русия и бивш министър на отбраната, посети Иран. На следващия ден Кремъл обяви, че Путин е приел препоръката на руското външно министерство да подпише споразумение за стратегическо партньорство с Техеран и нареди процесът да бъде ускорен. По този начин руско-иранското сътрудничество сега е на върха си, което не може да не предизвика безпокойство в Израел поради възможните последици от тази ситуация, категоричен е Навот. Ясно е обаче, че това партньорство започна да набира скорост поради войната в Украйна и нарастващата военна зависимост на Русия от Иран. Техеран наскоро достави на Русия най-малко 200 балистични ракети в допълнение към хилядите дронове Shahed, доставени от 2022 г. насам.
Зависимостта на Русия от Техеран дава на иранците лостове за влияние над Москва и едно от опасенията на Запада е, че в замяна на военната помощ на Иран Русия ще му предостави ядрени материали и технологии за развитие на ядрената програма на Иран. Следователно критичното отношение на Москва към Израел трябва да се разглежда в светлината на нарастващата военна зависимост на Кремъл от Иран. Интересът на Русия към драматична ескалация в Близкия изток е тясно свързан с войната на Русия в Украйна. А също и с желанието на Москва да намали значително влиянието на САЩ в Близкия изток. Означава ли това, че Москва иска регионална война на няколко фронта, която ще доведе до пряка военна конфронтация между Израел и Иран? Ще разберечм скоро.