"Израелският народ не може да гледа уверено в бъдещето, докато не бъде сигурен, че 7 октомври никога няма да се повтори", се посочва в изявление на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел по повод годишнината от нападението на Хамас.
Той квалифицира нападението като терористично и настоява за безусловно освобождаване на всички взети тогава заложници. Според него в последната година палестинското население в Газа е понесло ужасни страдания. Тоталната война, обявена от израелското правителство на Хамас, доведе до хуманитарна криза, над 41 000 души са убити, белезите са дълбоки и палестинският народ не може да види бъдеще, ако правата му не бъдат зачитани, уточнява Борел.
По неговите думи ЕС е положил всички усилия, за да подкрепи палестинците с мащабна хуманитарна помощ. ЕС последователно предупреждава за несъразмерната употреба на сила, несъвместима с международното хуманитарно право, което трябва да се спазва винаги, включително при борбата срещу тероризма и упражняването на законното право на самоотбрана, казва още Борел.
Топдипломатът на ЕС смята, че обстановката се влошава и Близкият изток е изправен пред опасността от пожар, който международната общност да не може да овладее. Борел пояснява, че ЕС отхвърля изстрелването на ракети от Хизбула. Той изразява загриженост от израелските бомбардировки в Ливан, където по-голямата част от жертвите са цивилни. Над един милион ливанци вече са разселени, докато 60 000 израелци не могат да се завърнат у дома в Северен Израел, посочва върховният представител.
Няма военно решение, което да донесе бъдеще на народа на Израел и Палестина. Само политическо решение ще допринесе за мир, сигурност и напредък. ЕС работи с арабските си партньори за прилагане на решението за две държави и ще продължи към тази цел с убеждението, че това е единственият възможен начин за постигане на сигурност за израелците и палестинците, допълва Борел.
Според него сред основните стъпки напред са началото на политически процес в Ливан за президентските избори, разполагане на ливанската армия на юг, по-силен мандат на силите на ООН и организиране на спешна хуманитарна конференция. Времето за прекратяване на огъня е сега, категоричен е върховният представител.