На пресконференция в БТА, проф. д-р Георги Георгиев, ръководител на новосъздадения Институт за устойчиво и регионално развитие (ISRD), изрази тревога относно бъдещето на градските райони, като подчерта, че половината от парниковите емисии се дължат на строителството и поддръжката на сгради, и настоя за дългосрочно планиране и екологични инициативи.
До 2050 г. две трети от световното население ще живее в градски райони, заяви проф. д-р Георги Георгиев, ръководител на новосъздадения Институт за устойчиво и регионално развитие (ISRD), на пресконференция в БТА. Институтът ще се фокусира върху законодателни инициативи и анализи, вместо физически проекти, с цел подпомагане на устойчивото развитие на регионите.
Според проф. Георгиев, половината от световните парникови емисии са резултат от строителството и поддръжката на сгради. Той подчерта, че основният проблем не е енергийният дефицит, а прекомерното отделяне на емисии. „Слънцето ни осигурява 10 000 пъти повече енергия, отколкото можем да потребим, но въпросът е как я използваме,“ отбеляза той. Проф. Георгиев акцентира върху необходимостта от екологични строителни материали и системи и добави, че прекарваме 90% от живота си в сгради, което прави качеството на живот в тях изключително важно.
Той изрази увереност, че бъдещето е в децентрализираното развитие на регионите, които трябва да бъдат планирани дългосрочно и устойчиво, с помощта на специалисти, способни да адаптират обществото към променящите се условия.
Доц. д-р Маргарита Каменова от Българската академия на науките и изкуствата (БАНИ) също приветства целите на новия институт. Тя подчерта значението на опазването на културното наследство като ключов елемент за развитието на туризма и увери, че БАНИ ще подпомогне популяризирането и реализирането на плана за развитие на регионите.