През тази година данъчно-осигурителната тежест ще скочи с 1.3 %, над 33 % от доходите ни през 2011 ще пълнят държавната хазна.
Според икономистите от Индъстри уоч, за да има повишаване на заетостта и заплатите, държававата трябва да подпомогне бизнеса със сваляне на някои данъци и такси.
България е сред държавите с най-ниски данъци в Европейския съюз. Изчислено е, че при брутна заплата от 750 лева, 250 лева от възнаграждението на работника се удържат за данъци и осигуровки. Безработицата пък в края на 2010 година е около 9 %, но от социалното министерство ни успокояват, че през 2011 година хората без работа ще намалеят.
За да се случи това са нужни повече чуждестрани инвестиции, но в условията на криза фирмите не инвестират много средства у нас. Стабилното финасово сътояние през миналата година се дължи предимно на увеличения износ в последните месеци на 2010 година. Очакванията са, че през тази година експортът ще намалее, а това ще има негативен ефект върху икономиката.
По-положителен сценарий ще се случи само ако правителството подобри условията за инвестиции у нас - условията за бизнес трябва да се облекчат, а първата стъпка към това е намаляване на данъчната тежест. Правителството трябва да гарантира още и стабилен бюджет, трябва да продължи реформите в администрацията.
И през 2011 година строителството и услугите остават най-несигурните сфери, в които се очакват съкращения и фалити.
Така 2011 година ще се превърне в годината на истината – само най-силните играчи на пазара ще оцелеят в кризата.