НОВИНИ


Германските компании в затруднение: 16% с просрочени плащания над 2% от оборота

2 3138 10.10.2024
Германските компании в затруднение: 16% с просрочени плащания над 2% от оборота

Близо 16% от германските компании се сблъскват с просрочени плащания, които съставляват 2% или повече от годишния им оборот, разкрива годишното проучване на Кофас за корпоративните плащания в Германия за 2024 г. Тази ситуация поставя сериозни финансови предизвикателства пред бизнеса. Нарастващи финансови рискове


Докато общата картина на търговските задължения остава стабилна, забавянията в плащанията показват минимални промени спрямо миналата година. Въпреки това, проучването посочва, че процентът на компаниите с дългосрочни просрочени задължения (между 6 месеца и 2 години), представляващи 2% или повече от годишния им оборот, нараства от 9% през 2023 г. на 16% през 2024 г. Секторът на машиностроенето е най-засегнат, като 30% от компаниите там съобщават за значителни просрочени плащания.

 

Броят на компаниите, които съобщават за нови просрочвания, се е увеличил до 78%, а средната продължителност на просрочията нараства до 30,8 дни, с 0,7 дни повече спрямо миналата година. Най-сериозни предизвикателства срещат компаниите в строителството, търговията на едро и дребно, и машиностроенето, които съобщават за забавяния в изплащането на търговски фактури с падеж над 150 дни.


Германските компании проявяват силен песимизъм относно икономическата обстановка, като 48% от участниците в проучването заявяват, че бизнес състоянието им е влошено спрямо предходната година. Само 9% от компаниите отчитат подобрение, което води до нетна разлика от -39 пункта – най-ниското ниво на оптимизъм от началото на пандемията от COVID-19.


В отговор на нарастващите рискове, 16% от германските компании прилагат мерки за намаляване на риска, в сравнение с 12% през 2023 г. Около 30% от компаниите планират да внедрят такива мерки до 2027 г. Секторът на машиностроенето е най-активен в прилагането на стратегии за контрол на риска, като 33% от компаниите вече са го направили.

 

Фирмите все повече залагат на диверсификация на доставчици и клиенти, с 41% от компаниите прилагащи този подход. Стратегиите за nearshoring, при които веригите за доставки се преместват по-близо до основните пазари, също набира популярност, като 24% от компаниите вече ги внедряват.

Въпреки стабилността в условията на плащане и забавянията, нарастващите финансови рискове и песимистичната икономическа перспектива поставят значителни предизвикателства пред германския бизнес през следващата година.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама