НОВИНИ


Всеки втори в ЕС изложен на риск от депресия

4 2356 10.10.2024
Всеки втори в ЕС изложен на риск от депресия

Всеки втори граждани на Европейския съюз е изложен на риск от депресия. Това показват данни, оповестени в Световния ден на психичното здраве. Тази година специалното внимание е насочено към психичното здраве на работното място. Статистиката посочва, че нивата на тревожност сред подрастващите, но и при възрастните, стават все по-високи.


Тревожност и депресия са сред най-често срещаните разстройства особено при жените. Повече от 720 хиляди души в света отнемат собствения си живот всяка година.

 

Кои са водещите фактори, които влияят върху психичното здраве?

 

Изследванията показват, че на първо място това е възрастта, на която започваме да използваме телефони и други устройства. В списъка попадат още вредните храни, както и степента на семейна и фамилна и приятелска свързаност.





Експерти от години алармират, че страната ни сериозно изостава спрямо европейските страни по отношение на отделяните средства за психично здраве, а законова регулация липсва.

 

„Още на няколко месеца или почти година децата започват да използват различни мобилни устройства. Всичко това води до сериозни проблеми по-късно, тъй като засилва вероятността от зависимост от използването на мобилните устройства“, каза проф. Соня Карабельова, декан на Философски факултет към СУ „Св. Климент Охридски“.

 

„Ние още не сме толкова засегнати, колкото западните страни. Около 60%-70% от напусналите или отсъстващи работа са показали психични проблеми“, каза Стою Недин, председател на УС на Дейността на психолозите в България.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама