Около 30 млн. лв. повече годишно НЗОК плаща за реимбурсиране на лекарства. Проектът за бюджет за 2025 г. ще е с милиард лева повече от 2024 г. И голямо увеличаване има на обема от медицински дейности в болниците, заради което от НЗОК ще направят проверки на отчетените дейности. Това каза в интервю пред БНР управителят на Здравната каса Станимир Михайлов.
Относно мръсния въздух в големите градове той каза, че България е на първо място от сърдечно-съдови заболявания и най-много пациенти умират от това.
"През март т. г. беше взето март решение да се увеличи имборсирането на 100% от НЗОК на лекарства от група Б. Общият ред представлява 330 млн. лв. годишно, които Касата заплаща. В това число за бюджета на Касата ще е 32 млн. лв. приблизително, около 50 млн. лв. допълнително заедно с такса рецепта", обясни Станимир Михайлов в предаването "Неделя 150".
След решение на съда той бе върнат като управител на НЗОК и сподели, че е имало политическа намеса.
"Аз много искам НЗОК да не бъде предмет на политически и предизборни дискусии, а за съжаление не е така. Очевидно е, че има такъв елемент, но в крайна сметка имаме решение и на КС, което ме възстанови", сподели той.
Сега той бързо навлиза в работата на НЗОК, защото има доста проблеми за решаване – дефицит, след като съдът отмени правото на Касата да отказва да заплащат на болниците надлимитна дейност.
"Ще трябва да реагирам "атхок". Бюджетът за 2024 г. има 2 предизвикателства – по-малкото е допълнителните средства да покрият реимбурсацията, непредвидена първоначално в изготвяне на бюджета, а в последствие е прието с единодушие. Другото е отчетените допълнителни разходи за извършена и отчетена медицинска помощ. След решението на КС направихме анализ и отчетената, болнична помощ средно е скочила с 6%. Ние нямаме еднозначен отговор на какво се дължи увеличената медицинска помощ, която се отчита. Трябва да изясним причините, а те могат да бъдат чисто медицински и евентуално някъде фалшиви хоспитализации. Имаме сигнали, но ние трябва да проверим фактите. Това което се очаква е да се правят разчети и анализи на отчетена дейност, и се правят прогнози за допълнителните разходи до края на годината", коментира управителят на НЗОК.
И посочи, че за разходите на болнична помощ цялата сума за годината трябва да бъде 3,8 млрд. лв, а заложеното е 3,5 млрд. лв.:
"Появява се разлика от 300 млн. лв. и срещу тях стои остатъкът от резерва на Касата и извънредни приходи, които трябва да постъпят от държавния бюджет и осигуровките. Това е потвърдено и то покрива тези суми. По прогнозни данни не е подсигурена тази допълнителна дейност, наричана дейности с отрицателен знак."
Станимир Михайлов е категоричен, че тази дейност на болниците ще се провери, защото е отчетена в Касата, но по механизма се определя с отрицателен знак. "Ние трябва да сме убедени, че е реализирано и отчетено правилно", допълни той и съобщи, че има два списъка в НЗОК.
Управителят на касата заяви, че няма да има дефицит, "ще се разплати това, с което разполага Касата по бюджет и ще осигури разплащането на всякаква видове медицинска и здравна дейност и лекарства".
"За момента се очертава недостиг, но е динамично положение, надяваме се да има корекции в прогнозата за допълнителните приходи, търсим възможности от потенциални икономии, така че нещата са в динамика", обясни той.
Според него са необходими нови критерии за отваряне на нови болници, защото въпросът не е еднозначен, особено на места, където няма болница. Но в момента от около 52 000 легла при 6 млн. население, едва половината от леглата са запълват.
В момента НЗОК работи по приключване финансово на годината и проекта на бюджет за 2025, който трябва да бъде готов до 28 октомври, съгласуван с МЗ, одобрен от НС на НЗОК и внесен в МС. А следващата седмица управителят на Касата ще се срещне със съсловните организации, които са страни в процеса.
Михайлов потвърди, че макрорамката от Министерство на финансите за НЗОК е за 13% по-висок бюджет през 2025 г., което е милиард лева допълнително за здравеопазване. И коментира профилактичните прегледи, както и че доболничната помощ няма преразход.