НОВИНИ


Албански анализатор: Ние намерихме решение с Гърция, докато Северна Македония изобщо не отрази исканията на България

1 9412 16.10.2024
Албански анализатор: Ние намерихме решение с Гърция, докато Северна Македония изобщо не отрази исканията на България
Бедон Андони

Албания започна преговорите за членство в Европейския съюз. Вчера в Люксембург беше отворена първата преговорна група за реформи.


Амбицията на страната е да приключи процеса за шест години. Оптимизмът обаче е умерен. Това става ясно от интервю на журналиста от БНТ Николай Кръстев с анализатора Бедон Андони.





"В Албания не само медиите, но и политиците бяха много обрани по отношение на новината от Брюксел. Основната причина за това безразличие е, че много добре знаем, че влизането в Европейския съюз е труден процес. Ние сме готови да влезем през 2030 година, въпреки че много от албанците са скептични за тази 2030 година. Ние също така виждаме, че Сърбия и Черна гора започнаха преди години отварянето на преговорните глави, а са затворили едва-две-три за толкова много време. Усещането тук е, че предстоят още дълги години, докато влезем в ЕС. Това е причината днес, когато получихме тази новина, медиите да бъдат съвсем безразлични, а и политиците също. Освен това г-н Рама е малко зает да обяснява тази нова идея за бекташкия орден в центъра на Тирана. Това е като цяло пейзажа в Албания", посочи Андони.
 
"Знаем, че пред нас има много препятствия и знаем, че Албания има един основен проблем, както и България, и той е демографският проблем. Освен това, много албанци напускат Албания. Наясно сме, че политическата ситуация в Албания става все по-лоша и също знаем, че Европейският съюз работи с двойни стандарти. Това са трите причини, поради които Албания се държи безразлично. Такава новина би трябвало да е много, много интересна за албанците и изненадващо за мен, когато получихме новината, преди години, че сме одобрени да стартираме преговорния процес с ЕС, в Албания беше истински празник за нас, беше нещо като празник на независимостта за нас. Защо обаче се държим различно сега, когато вече сме пред вратата на Европейския съюз? Има и още нещо, все повече Балкански страни, сред тях и Албания, не вярват много в проекта за интеграция в Европейския съюз. Знаейки сега, че Украйна, Грузия и Молдова също вървят по този път, още повече засилва нашите опасения, че денят, когато Албания ще стане част от Европейския съюз ще дойде след десет или повече години".

 

Той коментира и разделянето на Албания от Северна Македония - ключов въпрос, видяхме, че посещението на председателя на албанския парламент в Скопие предизвика много проблеми.

 

"Ние страдахме много. В първия процес по интеграция Албания беше до Северна Македония за влизането в Европейски съюз. Но в първата стъпка за интеграция на Албания и Македония в ЕС ние имахме много проблеми с Гърция, а Северна Македония с България. Ние вече решихме през последните дни нашия проблем с Гърция, не по добър начин, но все пак намерихме решение. Беше свързан с човек, който беше в затвора, а сега беше избран в Европейския парламент. Той обеща да продължи борбата си, за да си върне отново позицията на честен човек. Докато Северна Македония не отрази изобщо това, което българската държава поиска от тях. И това, което виждам лично, е, че Северна Македония не е много заинтересована от подобни проекти. Първо, те свързват това с тяхната идентичност. И второто ВМРО- ДПНЕ обичат да се държат малко настрана, техният Социалдемократически съюз на Македония обичат да показват на техните  граждани, че са по-честни, мислят повече за идентичността и просперитета на македонския народ, отколкото за празното членуване в ЕС.





За мен ще бъде много добре, ако продължат да разговарят и успеят да решат проблема си с България. Защото това, което аз самият виждам е, че България е много, много приятелска страна. Виждал съм го сам, как се държат по отношение на Албания. България помага на Албания, съветва Албания, дори когато г-н Рама каза нещо за Северна Македония там, те показаха много добра дипломация, която каза, че това е грешно, но така или иначе можете да говорите, това е наш съсед, добър съсед, но трябва да мислим за нашето бъдеще и за нашата идентичност, защото България е истинската България.

 

Интересното при сравнението между Албания и Северна Македония е, че за първи път от много десетилетия българското малцинство сега е признато от албанската държава при последното преброяване и това е причината Албания да е много открита за разговори и да каже, че сме разрешили всичките си проблеми с Гърция, с Косово нямаме, със Северна Македония нямаме – имахме спорове за езиците, с Черна гора но сега нямаме проблеми. Това е причината да се отделим от тях. Ние искахме това преди няколко години, когато Северна Македония беше блокирана от България. Тогава не успяхме, но сега успяхме и това е нещо много хубаво".


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама