Германия обмисля да поиска удължаване на срока за ограничаване на държавните разходи от Европейската комисия, след като по-дълбоката от очакваното рецесия принуди Берлин да пропусне крайния срок за представяне на многогодишен план за разходите.
Германия обмисля да поиска от Европейската комисия удължаване на срока за ограничаване на държавните разходи през следващите години, съобщиха пред POLITICO двама германски служители. В продължение на години позицията на Германия като индустриална сила в Европа защитаваше икономиката ѝ, позволявайки ѝ да се утвърди като защитник на фискалната дисциплина в блока. Но тази седмица, следствие на по-дълбока от очакваното рецесия, Берлин не успя да спази крайния срок на 15 октомври за представяне на многогодишен план за разходите пред Европейската комисия.
Либералният министър на финансите на Германия Кристиан Линднер може да се окаже в ситуация, в която маневреното му пространство е ограничено от същите числени критерии, на които той самият настояваше при преработването на фискалните правила на ЕС миналата година.
В рамките на обновената структура страните, които надвишават ключовите лимити за дълг, имат четири години да се приведат в ред, преди да бъдат подложени на дисциплинарни мерки. Страните, които изискват по-дълъг период на корекция, обаче имат право да поискат удължаване до седем години, ако е необходимо.
Досега само Италия, Испания и Финландия са подали заявления за седемгодишно удължаване.
„Възможността за удължаване на периода на корекция от четири на седем години в момента се обсъжда“, каза служител на германското министерство на финансите.
От април, когато правилата бяха внедрени, Брюксел изисква от страните с относително ниски дългове, като Германия, да намалят съотношението между държавния дълг и растежа с поне 0.5% на година. Спазването на това изискване в рамките на четири години би изисквало значителна фискална корекция от разединеното и непопулярно правителство на Германия, ръководено от центристите.
Седемгодишен план за корекция, обаче, би спестил на правителството наложението на прекалено тежки съкращения на разходите преди националните избори, насрочени за септември 2025 г.
„Позволеният растеж на разходите би бил съответно по-висок [в седемгодишния период] в сравнение с четиригодишния период за корекция“, каза служителят от министерството на финансите. Комисията няма да предостави автоматично удължаване на Германия. Берлин първо трябва да се ангажира да извърши реформи и инвестиции, предпочитани от Брюксел, в замяна на по-постепенни съкращения на разходите.
Превод и редакция: ФрогНюз