НОВИНИ


Разкриха измама с отпускане на кредити

4 7957 20.10.2024
Разкриха измама с отпускане на кредити
Измамен кредит

Разкриха измамна схема при кандидатстване за отпускане на кредити. Това съобщиха на брифинг от Районната прокуратура в Стара Загора и МВР.


В него участваха Таня Димитрова, районен прокурор на Стара Загора, Лъчезар Иванов, прокурор в Районна прокуратура – Стара Загора, Златка Падинкова, началник на сектор “Измами” при ГДНП, и гл. инспектор Димитър Паскалев, началник на сектор “Противодействие на икономическата престъпност” при ОД на МВР - Стара Загора.

 

Те уточниха, че става въпрос за обяви по отпускане на кредити на лица с лоша кредитна история. От началото на 2024г. до настоящия момент районната прокуратура ръководи разследванията по 117 наказателни производства за измами.

Теглим по-скъпи потребителски заеми

 

"Повечето измами се случват в интернет пространството. Предлагането на различен вид "оферти". Методите на този тип измами са именно такива - чрез обяви, чрез интернет и мобилни приложения. По този начин се въвеждат в заблуждение измамените лица", поясни Таня Димитрова, районен прокурор на Стара Загора.

 

В момента измамниците процедират така: лица, които се представят за брокери, лица от банкови институции - предлагат криптовалута и за тази цел карат лицата да превеждат определени суми именно за започване на такава търговия. Или се предлагат облекчени условия за предоставяне на кредити или кредитна карта. Други методи са обяви, при които се предлагат автомобили за продажба, за целта на което трябва да се преведе капаро. Предлагат се и шофьорски книжки, различни туристически услуги.

 

Наблюдаващият прокурор Лъчезар Иванов поясни, че до момента от събраните доказателства, са установили съпричастност на три лица към конкретния случай за отпускане на кредити на лице с лоша кредитна история. Измамниците са с повдигнати обвинения за измама в съучастие. За него законът предвижда наказание от 1 до 3 години лишаване от свобода. Пострадалите са над 10 души.

"Публикуват се обяви за отпускане на кредити, свързват се с лицето, искат му лични данни, сума, причина за кредита. След известен период, засегнатите лица получават документи, че са одобрени за кредита и трябва да бъдат преведени пари за обработване на документите. Когато плащането е извършено, контактът с кредиторите прекъсва", поясни той. Таксата за обработка и разглеждане на документите била от порядъка на 500 лв.

 

"Понеже някои хора не мислят, че сумата е голяма, не подават сигнал", каза още Иванов.

 

Според Златка Падинкова, началник на сектор “Измами” при ГДНП, плащанията са се извършвали онлайн чрез небанкови услуги с възможност за откриване на микросметки и чрез наложен платеж с куриерски фирми.

 

"Обявата е частна, с атрактивни условия. Хората, които спешно имат нужда от пари, не проверчват миналото на кредитора, не търсят отзиви и не гледат дали е регистриран в БНБ", обясни Падинкова.

 

Гл. инспектор Димитър Паскалев, началник на сектор “Противодействие на икономическата престъпност” при ОД на МВР - Стара Загора, добави, че действията на задържаните в столицата са били наблюдавани с месеци, преди да бъде извършено заадържането.

 

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама