НОВИНИ


Добрин Иванов от АИКБ: Политическата криза прави България неконкурентна, бягат инвеститорите

5 2419 21.10.2024
Добрин Иванов от АИКБ:  Политическата криза прави България неконкурентна, бягат инвеститорите
Добрин Иванов

Когато сме в предизборна кампания, служебно правителство или редовно правителство без програма, администрацията не работи, а бизнесът работи с администрацията. България губи конкурентоспособност и изостава в икономическото си развитие, а политиците са изпадали в бюджетен популизъм. Това каза Добрин Иванов от Асоциацията на индустриалния капитал в България в предаването „В развитие“ на Блумбърг.


През последните няколко месеца бизнес средата у нас се влошава. В продължение на 20 месеца индустриалното производство спада, а чуждите инвестиции отбелязват рязък спад на годишна база от над 77 на сто по данни на Националния статистически институт. Иванов цитира и НСИ за показателя за новопридобити дълготрайни материални активи, който е на абсолютното дъно за последната година на равнище от 15%.

 

Той заявява, че страната „трябва да се бори за всяка инвестиция“, макар това да става все по-сложно. Според него страната ни трябва да положи всички усилия за подобряване на средата, защото вече изоставаме, дори и от съседни на нас държави, които не членове на ЕС.

 

Въпреки че България изпитва трудности в привличането на външни инвестиции, минималната работна заплата за 2024 и 2025 г. по думи на Иванов се очаква да порасне с около 36%, докато БВП се увеличава само с 3,5%. Това прави страната неконкурентна и отблъсква инвеститорите от страната.

 

Минималната работна заплата не е съобразена и изгуби вързка с икономическите реалности в страната. За следващите 2 години се очаква МРЗ да расте 10 пъти по-бързо от икономиката и 20 пъти по-бързо от производителността на труда.

Иванов поставя акцент и на влиянието на икономическите проблеми Германия върху българската икономика.

Индустриалното производство на България спада в последните 20 месеца. Нашата индустрия работи основно за износ, главно към европейския пазар. Най-големият търговски партньор на България е Германия и нейните икономически проблеми се отразяват и върху нашата икономика.

 

С оглед на всички предизвикателства пред икономика на България бюджетът за 2025 обещава още разходи. Добрин Иванов определи състоянието на публичните финанси на страната като „хроничен дефицит“. Темпото на разходване е по-бързо от това на събиране на бюджетни приходи. Той изразява съмнение относно възможността България да постигне целите си за членство в еврозоната в постоянна среда на предизборна кампания и бюджетен популизъм. Според него подобряването на бизнес средата е ключово за генериране на допълнителни бюджетни приходи.

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама