Украинският президент Владимир Зеленски смята, че взаимният отказ с Русия да атакува енергийната инфраструктура може да допринесе за деескалация. Постигането на резултати по темите за енергетиката и свободата на корабоплаването би било „сигнал, че Русия може да е готова да сложи край на войната“, каза той.
„Ние не атакуваме тяхната енергийна инфраструктура, те не атакуват нашата. Може ли това да доведе до края на горещата фаза на войната? Мисля, че да“, каза г-н Зеленски в интервю за Financial Times .
Украинският президент отрича всякакви преговори със Запада за присъединяване към НАТО в замяна на териториални отстъпки. „Очевидно някои партньори може да мислят за това. Но те не ми го съобщават лично, а по-скоро чрез медиите“, каза г-н Зеленски.
Руският секретар на Съвета за сигурност Сергей Шойгу каза през септември , че Украйна, чрез Турция, е поканила Руската федерация да се откаже от атаките срещу енергийни съоръжения, ядрена енергия и търговския граждански флот в Черно море. Според г-н Шойгу Владимир Путин е приел това предложение, но самият Киев по-късно се е отказал от инициативата си.
Вестник Washington Post съобщи в средата на август, че руската страна е отложила преговорите в Катар по този въпрос след атаката на украинските въоръжени сили в района на Курск. Руското външно министерство в отговор на статията заяви , че „няма нищо за събаряне“. Кремъл заяви , че въпросът с Украйна „до голяма степен е загубил своята актуалност“ след атаката срещу района на Курск.