Международният наказателен съд официално обвини Монголия, че е възпрепятствала работата му, след като страната отказа да арестува Владимир Путин по време на посещението му през септември.
Международният наказателен съд (МНС) официално установи, че Монголия е възпрепятствала работата на съда и е нарушила Римския статут, след като е отказала да арестува Владимир Путин по време на посещението му в страната. Съобщението подчертава, че въпросът за по-нататъшни действия е предаден на Асамблеята на държавите-членки на МНС "поради сериозността на отказа на Монголия", според прессъобщение, цитирано от БиБиСи.
Не е ясно какви последствия може да понесе Монголия, тъй като съдът не разполага с механизми, за да принуди държавата да изпълни задълженията си.
Путин посети Монголия през септември, след като МНС издаде заповед за арест на руския лидер през 2023 г. Тази заповед задължава 124-те държави членки на съда, включително Монголия, да го арестуват и да го предадат в Хага за съдебен процес, ако стъпи на тяхна територия.
По време на посещението на Путин, Европейският съюз (ЕС) разкритикува Монголия за неуспеха й да изпълни заповедта за арест. Говорителят на украинското външно министерство Георгий Тихий подчерта, че неспособността на Монголия да задържи Путин е значителен удар за Международния наказателен съд и системата на наказателното право, добавяйки, че Монголия е позволила на обвинен престъпник да избегне правосъдието.