Македонският премиер Християн Мицкоски се отказа от идеята си да изпрати писмо до институциите на Европейския съюз с нови искания за евроинтеграцията на Скопие, предаде БГНЕС.
Мицкоски призна, че е безпредметно да се изпраща писмо до Брюксел, тъй като "всичко, което е трябвало да се съдържа в него, вече е обсъдено с лидерите на Европейския съюз и с председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен", която посети страната на 24 октомври.
Тя предупреди македонския министър-председател, че единственият път за започване на преговорите е осъществяване на конституционните промени, тоест - вписването на българите в Конституцията на Северна Македония.
"За да започне процесът на конституционни промени, е необходимо това, което предлагаме, да бъде прието и тогава българският парламент да ратифицира Договора за присъединяване на страната ни към Европейския съюз, за да бъдат валидни тези конституционни промени. Мисля, че това е справедливо решение за всички, имайки предвид ситуацията, в която ни доведе правителството, в което Буяр Османи имаше ключовата дума и вадеше след себе си Маричич и Ковачевски. Сега разбрах какво е правено през този период и информацията е наистина шокираща, затова се борим здраво. Няма да има други промени в конституцията, докато съм министър-председател, няма да приемам ултиматуми и диктат", каза Мицкоски.
За утрешните избори в България той заяви:
"Предполагам, че българските граждани най-добре знаят кой да изберат да ги представлява както в българския парламент, така и в бъдещото българско правителство. Пожелавам им успешни, честни и демократични избори и да изберат най-доброто правителство, което смятат, че ще работи в интерес на българските граждани и ще насърчава стабилността в региона и добросъседските отношения. Не мога да откроя кой би бил по-добър събеседник, но мога да кажа, че с партия ГЕРБ, която се ръководи от Бойко Борисов, сме в едно семейство в Европейската народна партия и е логично да искам политическа партия, която идва от нашето семейство, да спечели изборите".
Албания вече започна официалните преговори за членство в блока, след като беше отделена от Северна Македония. Двете държави трябваше да стартират заедно първия преговорен клъстър, но това не се осъществи поради отказа на режима на Християн Мицкоски да изпълни задълженията си по Преговорната рамка.