Външният министър Николай Младенов остава твърд в намерението си да отзове посланиците с кариера в Държавна сигурност. Проблемът е в това как ще го направи, тъй като за това е необходим и указ на президента Георги Първанов.
"Дипломатите свързани с бившата Държавна сигурност нямат място в задграничните ни представителства", заяви за пореден път Младенов в сряда.
Той коментира, че очаква дебатът с държавния глава да се състои още този месец.
"Така ще се затвори страницата за този казус и с президента Първанов ще имаме нормален диалог, за да бъдат назначени хора, които да градят различен образ на нашата страна. Това ще са професионалисти, изградени през последните 20 години и без обвързаности с бившата ДС, а такива кадри има достатъчно в МВнР", заяви Младенов.
Външният министър не коментира как ще реагира правителството при евентуален отказ на Първанов.
В края на миналата година Министерският съвет предложи на президента поименно да подпише указ всички посланици-агенти на Държавна сигурност да се върнат в България, но до момента няма реакция от страна на Първанов.
По-рано президентът обяви, че не би приел “бланкетно предложение за отзоваване на действащите посланици“ и отново разви тезата си всяка папка да се отваря и чете по отделно и да се преценява за всеки конкретен случай. Премиерът Бойко Борисов обаче отхвърли подобна възможност.
От всички 192 души, обявени от Комисията по досиетата, 88 и в момента са служители на Външно министерство. От тях 33-ма са посланици и постоянни представители, 8 са временно управляващи, четирима са генерални консули, седем оглавяват дирекции в министерството. За отзоваването на консулите е необходимо само решение на правителството, а връщането на посланиците става по предложение на правителството и с указ на президента.