Отпадането на партия "Величие" в последната минута от парламента пренарежда парламентарния пъзел.
Ето как изглежда разпределението на парламентарните групи според резултата при 100% преброени от ЦИК протоколи.
ГЕРБ-СДС - 69 депутати
ПП-ДБ - 37 депутати
"Възраждане" - 35 депутати
ДПС-Ново начало - 30 депутати
БСП - 20 депутати
АПС - 19 депутати
ИТН - 18 депутати
Меч - 12 депутати
Реалистични ли са вариантите за редовно правителство?
Логичната формула за съставяне на кабинет е отново двете най-големи формации ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да са заедно под някаква форма, с подкрепа евентуално от ИТН, коментира социологът Първан Симеонов от „Галъп интернешънъл болкан“ в ефира на Нова.
„От едната страна се формира етнически блок, което не е добре, а от другата - радикален. Оказва се, че центристите би могло да се съберат заедно с подкрепа на една от партиите, която навремето беше по-радикална, а сега е по-благоразумна. За да е стабилно такова нещо, трябва да има известна доза ново начало. Тя винаги може да се добави по някакви начини. Може да се стигне до необходимост и от БСП. С „Възраждане” ми се струва трудно. А ако бях на мястото на МЕЧ, щях да съм опозиция и да чакам следващите избори, където да порасна още повече”, поясни той.
Според Първан Симеоново приятна изненада от изборите е активността, която показва, че до урните са отишли около 2,5 милиона души. „ГЕРБ-СДС повишиха доста резултата си - с около 100 хиляди гласа. Това означава, че са върнали част от своите гласоподаватели. Същото важи и за ПП-ДБ. 73% от гласувалите за „Възраждане” сега, са го направили и миналия път. "Движение за права и свободи - Ново начало” е взело гласове от ГЕРБ-СДС. „Алианс за права и свободи” не са взели почти от никъде другаде, освен от традиционния си електорат. БСП също си връща гласове от хора, които преди това са дали вота си за ПП-ДБ. А МЕЧ взима буквално от всяка партия”, допълни политологът.
Относно образованието на гласоподавателите, най-много висшисти има сред симпатизантите на ПП-ДБ. 71% от гласувалите за тях са с висше или полувисше. Най-малко висшисти има сред гласоподавателите на „Алианс за права и свободи”, уточни Симеонов.