Въпросът с праговете за влизане в НС аз отдавна съм го поставил, но никой не ми обърна внимание. Защото 4% за влизане и 1% за субсидия са много ниски, каза проф. Красимир Калинов, бивш член на ЦИК, в интервю пред БНР.
Той коментира изборния резултат на партия "Величие" – 3.99%, който заради една стотна остана извън парламента.: "Според мен прагът трябва да се направи 7% за партия за влизане в НС, 10% за коалиция и 4% за субсидия. Тогава нещата ще изглеждат по друг начин. Ще бъдат по-малко партии в парламента. Това е идеята, за да се състави по-лесно правителство. Това е идеята на праговата величина, да няма проблем със съставянето на правителство", обясни проф. Калинов.
"Няма нужда акъл да ни дават ПАСЕ.", категоричен бе той.
"Не зная кой води тази дискусия, но тя е смехотворна от моя гледна точка, защото по същата логика, ако имаме 3.51%, също трябва да се закръгли към 4. Тук закръгляването е недопустимо и затова в Изборния кодекс е казано, че който има не по-малко от 4 на сто гласове, той участва в НС, а не друг термин да се използва. Така че тук за закръгляване изобщо дума не може да става."
И уточни, че в Изборния кодекс няма такава дума, "там се говори за закръгляване към най-близкото число единствено в случаите, когато се изчислява квота за европейски избори, национални и регионални, но говорим за квота, не за влизане в НС".
"Там вече се закръглява в цели числа, защото е важен броят на гласувалите, тук няма как да се закръгли. Ако се разгледа внимателно методиката, която "Информационно обслужване" публикува за всички избори, там се работи с точност между 3 и 6, а за квотата "Хеър-Нимайер" - до 36-и знак след десетичната точка. Няма как да се закръгли в случая, защото това би било математически и политически неправилно", обясни подробно проф. Калинов.
И е категоричен, че "няма как да се допусне в Кодекса закръгляване, там е казано 4 на сто, означава 4 на сто, няма две мнения по въпроса, как да се подходи – ясно е".
Бившият член на ЦИК посочи, че на "Величие" не им достигат 30 гласа за 4%.
"Ходовете на партията са да се оспорват с доказателства в определени секции изборите. Изказванията, че ще се касират изборите и ще се обърнат към ООН и ЕС, звучат като виц. Има си начин да се изиска чрез РИК или чрез ЦИК и до ВАС да се направят обосновани искания за ново преброяване в секции, ако има доказателства, че са допуснати грешки", заяви проф. Калинов.