Великобритания наложи нови санкции на армията на Мианмар, насочени към ограничаване на достъпа й до оборудване и средства, с цел да предотврати въздушни удари срещу цивилни. Мерките, взети в координация с Европейския съюз и Канада, засилват предишните ограничения и включват замразяване на активи на субекти, които снабдяват армията с авиационно гориво и ограничени стоки.
Великобритания наложи нови санкции на армията на Мианмар, насочени към ограничаване на достъпа й до оборудване и средства. Според Обединеното кралство мерките ще попречат на способността на хунтата да извършва въздушни удари срещу цивилни, предаде Ройтерс.
Санкциите, приети в координация с Европейския съюз и Канада, са насочени към шест субекта, които предоставят авиационно гориво на армията на Мианмар или доставят ограничени стоки, включително части за самолети. Те засилват предишните мерки срещу доставчиците на авиационно гориво за армията.
Новите ограничения включват замразяване на активи, което ще забрани финансовите сделки на засегнатите субекти. "Нарушенията на правата на човека, извършвани в Мианмар, включително въздушни удари по гражданска инфраструктура, са неприемливи, а въздействието върху невинни цивилни е непоносимо," заяви британският министър за Индо-тихоокеанския регион Катрин Уест.
Великобритания изтъква, че военните използват все по-брутални тактики, за да запазят властта си и са убили десетки цивилни при рекорден брой въздушни удари през август. Европейският съюз съобщи, че е наложил санкции на трима лица и една компания, свързани с хунтата в Мианмар, за предполагаеми нарушения на човешките права.
Мианмар е въвлечен в гражданска война между въоръжено съпротивително движение и армията, която е загубила контрол над части от страната. Превратът през 2021 г. свали правителството, водено от бившия лидер Аун Сан Су Чи.