"Маса жени в София имат паник атаки. Говорих снощи с няколко колеги казват, че онлайн линиите прегряли, защото жените имат опасения. Живеят в тази част на София, покриват профила на жертвата.", коментира психологът Пламен Димитров в ефира на Нова Нюз.
Да, това е реалност при рецидивистите, имат копнеж обратно да се върнат към институцията, която е техният реален дом след една дълга присъда. Трябва да има стройна и строга система, която да проследява как се връщат на свобода хора, които са имали доста сериозни престъпления в своята биография. Но психопатията е масова, не е само в този много нисък слой в обществото. Трябва да успокоим хората, не всички хора, които имат психични проблеми, разтройства са опасни и имат психопатна ориентация към престъпления, в никакъв случай не трябва да ги систематизираме, каза още той.
Все пак имаме органи, които сега ще извлекат поуки и ще наблюдават по-строго. Трябва да има продължителна година-две програма, още докато е в институцията за така наречената подготовка за свободен живот. Това продължава дълго, в България май не съществуват такива структури, които почти ежедневно установяват какво е състоянието и го оценяват, така че да препоръчат на органите по-близък контакт и наблюдение. У нас липсва огромен дял от правосъдната регламентация каква е грижата за хората, които стават жертви, добави психологът.