НОВИНИ


Експерт: Трябва да се премине към друга избирателна система, която рязко да повиши резултатите на големите партии

5 2710 30.10.2024
Експерт: Трябва да се премине към друга избирателна система, която рязко да повиши резултатите на големите партии
Изборният експерт Стоил Стоилов БГНЕС

Трябва да се премине към друга избирателна система, която рязко да повиши естествените резултати на големите партии, може и леко увеличаване на прага за влизане в парламента, но не до 8%, а 5-6%.


Това мнение изрази пред БНР изборният експерт Стоил Стоилов и поясни, че разсъжденията му са в посока смесена избирателна система:

 

"С тази избирателна система, която имаме сега, ние произвеждаме едно допитване кои интереси в каква степен са представени в парламента, но не сме в състояние тези интереси да ги консолидираме така, че да произведем правителство, което определено време да управлява страната. Този тип избирателни системи - с нисък праг и с пропорционални листи - са хубави за стабилни общества, в които има висока степен на толерантност и няма противопоставяне. Тогава всички интереси са представени на полето на парламента, за да не се избием по улиците, евентуално". 



Според Стоилов наличието на преференции в листите на политическите формации не е достатъчно, за "да проветри партиите, а те останаха затворени партийни монархии":

 

"Едни поне 100-120 едномандатни избирателни райони, които ще принудят партиите да издигат качествени хора, ще има оздравителен ефект върху начина, по който избираме състава на Народното събрание", обясни специалистът.

 

По отношение на казуса с "Величие" изборният експерт бе категоричен, че трябва да се следва законовата процедура и ако те смятат, че са ощетени и имат доказателства за това, да се обърнат към Конституционния съд с искане за касиране на целите избори или на отделни изборни секции, според доказателствата, с които разполагат. 



Стоилов каза още, че при повторното обработване на протоколите ЦИК не отваря чувалите с бюлетини, а работят с протоколите:

 

"Когато има разминаване в числата, те започват да разчитат кое число от протокола е въведено правилно. Един и същ документ се въвежда от двама души и се сравнява дали има човешка грешка".


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама