НОВИНИ


Въздухът убиец: Завишени фини прахови частици в няколко големи български града

1 2541 31.10.2024
Въздухът убиец: Завишени фини прахови частици в няколко големи български града

Повишени концентрации на прахово замърсяване отчитат няколко от станциите на Изпълнителната агенция по околната среда.


В Перник, Русе, Пловдив и Кърджали тази сутрин фините прахови частици са над допустимите нива, показва Европейския индекс за чистотата на въздуха.





Натрупването на замърсители е резултат от относително тихото и мъгливо време в часовете призори.

 

В началото на октомври се появиха сигнали, че измервателните станции са манипулирани и не отчитат реални данни. Докато тези на оживени булеварди и критични точки измерват превишаване на допустимите стойности средно по 150 дни в годината, разположените далеч от невралгичните точки с мръсен въздух показват едва по около 34.

 

„Властите, изкривявайки тези данни, ни лишиха от възможност за самозащита. Хората трябва да бъдат известявани, ако има превишаване на нормите, за да затворят прозорците, да излизат с маски, да не извеждат малки деца или болни възрастни навън”, смята адвокат Екимджиев.

 

По думите му в ефира на NOVA на 9 октомври 2024 г. преди 13 години, чрез колективен иск, Община Пловдив е била осъдена заради мръсния въздух.

 


 

Юридически способ обаче, който да задължи общините да сложат измервателни станции на местата, за които се смята, че са с най-замърсен въздух, у нас няма, признава юристът.

 

Как обаче фините прахови частици се отразяват на здравето ни? Според пулмолога д-р Ангелова пациентите с белодробни заболявания са най-много у нас.

 

„Статистиката сочи, че двата основни фактора за това са тютюнопушенето и мръсният въздух”, подчерта лекарката. Тя също е на мнение, че хората трябва да бъдат информирани, за да се предпазят от опасностите.

 

Лошото качество на въздуха може да причини или да усложни дихателни и сърдечни заболявания, диабет или рак. То също така засяга селскостопанските култури и горите и носи икономически загуби, посочват от ЕС в контекста на Европейския зелен пакт.

 

Сред основните замърсители на въздуха са азотният диоксид, озонът и праховите частици. Градските зони регистрират по-високи концентрации на замърсители.




Частиците с диаметър до 2,5 микрона са по-малки от косъм и могат лесно да попаднат в кръвоносната система. Те включват органични вещества, прах, сажди и метали. Постоянното поглъщане на такива частици увеличава риска от дихателни и сърдечни заболявания, както и от рак.

 

По данни на Европейската агенция за околната среда те са причинили преждевременната смърт на поне 238 000 души в ЕС през 2020 година.

 

ФрогНюз


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама