Обявяването на официалните резултати от изборите вместо да внесе успокоение в обществото, предизвиква напрежение и буди въпроси за честността на вота. Това пише в позиция на президента Румен Радев, изпратена до медиите, по повод предсрочните парламентарни избори, състояли се на 27 октомври.
В позицията държавният глава отправя няколко въпроса:
„Как е възможно множащите се сигнали и примери за купен и манипулиран вот да се виждат от всички, но да остават извън вниманието на отговорните институции?
Използвани ли са държавни органи като бухалка над кметове и бизнеса за гласуване под строй? Впрегнат ли е бил криминалният контингент за набиране на гласове?
Коя е политическата сила и кой е политическият лидер, които използват подобни уродливи практики“, пита Румен Радев.
В позицията президентът казва също, че очаква убедителни отговори от служебното правителство и по-конкретно от Министерството на вътрешните работи, както и от службите за сигурност.
„Българските граждани имат пълното право да знаят в чий интерес работят техните институции и дали някой чрез купуване на гласове, заплахи и рекет прониква в Народното събрание.
Не може да има нито купена, нито насилена демокрация. Приемем ли това за нормално, означава, че сме се отказали от самата идея за народовластие“, допълва президентът Румен Радев.
На 30 октомври Централната избирателна комисия определи разпределението на мандатите на политическите сили в 51-вото Народно събрание. Според решението в парламента влизат осем партии и коалиции.