Министерството на вътрешните работи внася обобщения доклад, свързан с приключване на проведените извънредни парламентарни избори в администрациите на президента, на председателя на Народното събрание и на министър-председателя.
Информацията е обобщена след официалното обявяване от Централната избирателна комисия на окончателните резултати от изборите.
В четвъртък Румен Радев се усъмни в честността на вота.
Президентът попита МВР и службите как е възможно при множеството сигнали за купен и манипулиран вот, които се виждат от всички, те да остават извън вниманието на институциите. Държавният глава пита също коя е политическата сила и кой е лидерът, свързан с тези „уродливи практики“.
С различни аргументи част от партиите от новия парламент подкрепиха държавния глава.
Румен Радев посочва, че българските граждани имат пълното право да знаят в чий интерес работят институциите и дали някой чрез купуване на гласове, заплахи и рекет прониква в Народното събрание.
Часове след това от МВР казаха, че президентът, както и Министерският съвет и парламентът, ще получат доклада "след официалното обявяване от ЦИК на окончателните резултати от изборите".
Окончателните резултати станаха ясни в сряда надвечер.
И от "ДПС Доган", и от ДПС на Пеевски подкрепиха призива. ПП-ДБ също.
От "Възраждане" напомниха за подадените от тях сигнали за купуване на гласове. А от най-малката парламентарна група МЕЧ казаха, че невлязлата на косъм партия "Величие" имат основание за касиране на изборите.
В изборния ден от МВР съобщиха, че има 849 сигнала за изборни нарушения. Образувани са 124 досъдебни производства, което е с 25% повече спрямо предходните избори.