НОВИНИ


Спор за минималната работна заплата: АИКБ сезира Върховния административен съд

2 3554 01.11.2024
Спор за минималната работна заплата: АИКБ сезира Върховния административен съд

Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесе жалба до Върховния административен съд, с искане за отмяна на Постановление № 359 на Министерския съвет, което определя минималната работна заплата на 1077 лв. от 1 януари 2025 г. АИКБ подчертава, че постановлението е незаконосъобразно и нарушава международни стандарти, като игнорира социалния диалог и реалната икономическа обстановка в страната.


Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) подаде жалба до Върховния административен съд, с която иска отмяна на Постановление № 359 на Министерския съвет, считано за незаконосъобразно. Това постановление, прието въпреки възраженията на една от страните в социалния диалог и без да се вземат предвид техните аргументи, определя минималната работна заплата (МРЗ) в страната на 1077 лв. от 1 януари 2025 г.

 

АИКБ посочва, че постановлението нарушава Конвенция 131 на Международната организация на труда, ратифицирана от България през 2018 г. Конвенцията подчертава необходимостта от отчитане на нуждите на работниците и техните семейства, както и на икономическите условия и производителността на труда при определянето на минималните заплати. Подходът, заложен в чл. 244 на Кодекса на труда, който служи за основа на Постановлението, не само че не отчита тези критерии, но и пренебрегва ролята на социалните партньори в процеса. Постановлението определя минималната заплата на 1077 лв. от януари 2025 г.

 

Според АИКБ, постановлението и свързаните с него разпоредби на Кодекса на труда не съответстват на Директива (ЕС) 2022/2041, която изисква въвеждане на критерии, отразяващи покупателната способност на минималната заплата и разпределението на доходите в страната. Вместо това, се използва опростена формула, базирана на средна брутна работна заплата, което води до сравнения между несъпоставими величини – основна минимална с брутна средна, в нарушение на Директивата. Игнорирането на тези изисквания затруднява адекватната оценка на доходите и покупателната способност на работещите, което е от съществено значение за устойчивото икономическо развитие.

 

АИКБ изразява сериозно притеснение, че определянето на минималната работна заплата на база на неправилна и опростена формула, вместо на реална оценка на икономическите условия, може да доведе до неблагоприятни последствия за предприятията, особено в сектори с ниска добавена стойност. Асоциацията предупреждава, че това увеличение може да доведе до свиване на работните места и ограничаване на новите инвестиции, което ще се отрази особено негативно на малкия и среден бизнес. Повишаването на доходите на най-нискоквалифицираните работници, за съжаление, ще бъде за сметка на тези със средна квалификация, което ще демотивира и двете групи да подобрят квалификацията си и трудовия си принос.

 

Асоциацията на индустриалния капитал в България призовава за незабавна отмяна на Постановлението и на чл. 244 от Кодекса на труда и за възстановяване на адекватния социален диалог. АИКБ изразява готовност за сътрудничество с правителството и социалните партньори, за да се намери балансиран подход за определяне на минималната заплата, който да бъде икономически устойчив, да стимулира качествената заетост и да отговаря на международните стандарти.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама