НОВИНИ


Предлагат промени при актуализиране на пенсиите

1 32730 01.11.2024
Предлагат промени при актуализиране на пенсиите
Пенсии

Да се промени механизмът за изчисляване и актуализиране пенсиите, така че да се гарантира пряката връзка между осигурителния принос и полза. Това предлагат да се въведе от следващата година от КТ „Подкрепа“ в социално-икономическата политика за 2025 г. и следващите години.


Друга промяна, която предлагат, е да се премахнат таксите, събирани от частните пенсионни фондове, с които се ощетяват работещите. Инвестиционната такса, начислявана от частния пенсионен фонд да се изчислява само върху резултата от инвестицията. Да са защитят максимално правата на работещите при упражняване на правото им за прехвърляне на средствата от частен пенсионен фонд към НОИ.

 

От синдиката настояват да се създаде нормативно регламентиран механизъм за определяне на адекватни минимални работни заплати, които да гарантират достоен живот, съобразени с жизнения минимум.

 

Друго искане е преминаване към прогресивно облагане на доходите, за да се намалят подоходните неравенства и да облекчат най-ниско платените работници и служители, както и да се запази настоящата данъчно-осигурителната тежест за средните доходи, като необлагаемият минимум да е обвързан с жизнения минимум, средните доходи да се облагат с ефективна ставка от 10%, а доходите над прага на богатство ефективна данъчна ставка от 15%. Да се въведе подоходен данък върху домакинствата, като облагаемият доход на член от домакинството е средният облагаем доход на домакинството според броя на членовете, предлагат още от „Подкрепа“.

 

В същото време да не се облага с данъци и осигуровки социалните разходи като – ваучери за храна, транспорт, облекло, храна, здравни и образователни услуги, лекарства и други подобни, когато разходите са за сметка на работодателя. Да се повиши максималният осигурителен доход, обвързан с размера и начина на изчисляване на минималния и максималния размер на пенсията и данъчно-осигурителната тежест за високите доходи.

 

От синдиката настояват за промяна на механизма за определяне на линията на бедност, така, че доходът на домакинството, заедно със социалните помощи да бъдат поне 80% от жизнения минимум. Всички домакинство под линията на бедност пък да бъдат подпомагани при заплащане на комунални услуги, образователни и здравни нужди, чрез данъчни облекчения (прогресивно облагане) и др.

Правилно изчисляване на сумарното работно време, почивките и извънредния труд, искат още от синдиката. Да се повишат ставките и на начина на изчисляване на времето за заплащане на нощен труд. Ставката за нощен труд да се увеличи на 5 лв. на час, ефективно време (0,6% от МРЗ) а за разположение – 0,15% от МРЗ.

 

При полагане на нощен труд работодателят да е длъжен да осигурява храна и напитки. Класът прослужено време да стане задължителен за всички работодатели при минимален размер от 1% на година прослужено време.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама