Българската асоциация „Кръгов текстил“ алармира за безпрецедентна криза в бизнеса с текстил втора употреба, предизвикана от глобални фактори, включително войната в Украйна и възхода на ултра-бързата мода.
За безпрецедентна криза в бизнеса с текстил втора употреба предупреждават от Българска асоциация „Кръгов текстил“ (БАКТ). Според тях Европейската организация на рециклиращата индустрия (EuRIC) и Европейската организация за управление на битовите отпадъци (MWE) призовават за незабавна финансова и законодателна подкрепа за бизнеса с текстил втора употреба заради дълбока криза в европейския сектор за сортиране и рециклиране на текстил. Двете организации подчертават, че спадът на пазара за употребявани текстилни материали дори надхвърля нивата, регистрирани по време на пандемията.
Спадът в търсенето и натискът върху индустрията идват от няколко глобални фактора — войната в Украйна, логистичните проблеми в Африка и ултра-бързата мода, водеща до свръхпроизводство и занижено качество на текстилните отпадъци. Според EuRIC и MWE това свръхпредлагане натрупва ненужен текстил, който все по-често бива насочван за изгаряне.
Данни от Евростат показват спад в износа на употребяван текстил от ЕС за трети страни, а търсенето на рециклирани материали остава ниско. Към момента се произвеждат едва 319,000 тона рециклиран памук годишно, което представлява само 1% от 24-те милиона тона произведен всяка година. Междувременно стойността на сортирането на дрехите втора употреба не покрива разходите, което поставя индустрията пред сериозни финансови загуби.
EuRIC и MWE апелират към ЕС и националните правителства да въведат ДДС облекчения върху дейностите по рециклиране и оползотворяване на текстил, както и данък върху новите текстилни изделия. Това би могло да насърчи използването на рециклирани материали и да намали вредното въздействие върху околната среда.
От Българска асоциация „Кръгов текстил“ подчертават необходимостта от спешни мерки, за да се предотвратят масови фалити и съкращения. Според изпълнителния директор Сирма Желева, кризата принуждава някои компании да затварят обекти, а събирачите на текстил в България изпитват сериозни трудности и обмислят намаляване на обхвата на своите системи.
Желева също така предупреждава, че ултра-бързата мода изостря кризата, като насърчава свръхпроизводство и натрупване на текстилни отпадъци с ниско качество. Тя призовава за законодателни мерки за ограничаване на ултра-бързата мода и за финансиране на системите за разделно събиране, сортиране и рециклиране, което би осигурило условия за кръгови бизнес модели и зелени работни места.