НОВИНИ


ISW: Кремъл е угрижен от апатията на обществото за войната в Украйна

6 2705 02.11.2024
ISW: Кремъл е угрижен от апатията на обществото за войната в Украйна
Голяма част от руснаците са против войната

Патриарх Кирил, глава на контролираната от Кремъл Руска православна църква (РПЦ МП) по време на реч, говори за продължаващите социални и идеологически разделения в руското общество. Същевременно повтори шаблонни оправдания за войната в Украйна. Кирил предложи своята оценка по време на заседание на Бюрото на Президиума на Световния руски народен съвет, които включват етно-религиозен конфликт, миграция и продължаващата война в Украйна.


Кирил коментира възмутено, че докато войната в Украйна е "най-неотложната заплаха" за руската държава, някои хора в руското общество "предпочитат да игнорират" случващото се на фронтовата линия и борбите на хората, които живеят в по-близките руски гранични райони към зоната на бойните действия. Той критикува руснаците, които не желаят да се "откажат от личния си комфорт" и разчитат на "несериозни забавления", за да ги отвлекат от реалността на войната.

 

Укорът предполага, че Кремъл може да е все по-загрижен за подкрепата на руското общество за войната. Последните проучвания на общественото мнение показват, че подкрепата се колебае, въпреки че руските граждани продължават да подкрепят широко руския президент Владимир Путин.Това се посочва в дневния анализ на Института за изследване на войната (ISW).

 

Проучвания показват, че повечето руснаци, особено тези, които лично не са загубили членове на семейството си в Украйна, са по-скоро апатични, ако не ги засяга лично.

 

За провеждане на втора вълна на мобилизация повечето руснаци остават против.

 

Кирил също подчерта нарастващата тенденция на бруталност и жестокост в руската армия и се опита да обясни тази тенденция като появата на "неоезически" култ.

 

Руските власти също продължават да определят конфликта между етническите руснаци и малцинствените групи като критичен проблем. Кирил идентифицира "проблемите с мигрантите" и етно-религиозните напрежения като ключови вътрешни заплахи за руската държава.

Заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев отбеляза на 31 октомври, че Русия трябва да се заеме с проблемите си с миграцията. Медведев предложи да се въведат "дигитални профили на мигранти", които според съобщенията ще позволят на руските власти да спират чужденци по всяко време. ISW докладва надълго и нашироко за баланса, който Путин се опитва да намери между задоволяването на своя провоенен ултранационалистически електорат, който поддържа крайни антимигрантски настроения, и практическата му необходимост да използва мигрантския труд както икономически, така и военно.

 

Руският външен министър Сергей Лавров се срещна със своя севернокорейски колега Чое Сон-хуей в Москва на 1 ноември, като подсигури подкрепата на Северна Корея за Русия, на фона на актуализираните западни съобщения за броя на севернокорейските войски, разположени в Русия.

 

Лавров подчерта, че Русия и Северна Корея споделят "уважение и благоговение" към общата си история и заяви, че руско-севернокорейските отношения се развиват "с ускорени темпове по отношение на качественото ниво на взаимодействие във всички области".

 

Чое твърди, че севернокорейският диктатор Ким Чен Ун е инструктирал Северна Корея да подкрепя "свещената война" на Русия срещу Украйна до победата на Русия.

 

Позоваването на Чое на концепцията за "свещена война" срещу Украйна е забележително, тъй като Руската православна църква използва паралелен език, за да оправдае риторично незаконното нахлуване на Русия в Украйна като екзистенциална и цивилизационна борба - борба, в която Северна Корея сега доброволно се включи .

 

Посещението на Чоуе в Москва идва на фона на съобщенията, че севернокорейските войски вече са разположени в Курска област и скоро ще влязат в бой заедно с руските сили. Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън проведоха съвместна пресконференция с южнокорейския външен министър Чо Тае-юл и южнокорейския министър на отбраната Ким Йонг Хюн на 31 октомври.Остин оцени, че 8000 севернокорейски войници са в Курска област и ще влезе в битка срещу украинските сили в "близките дни".

 

Остин заяви, че руските сили са обучили севернокорейските войски как да използват артилерийски системи, да работят с дронове и да провеждат основни тактически маневри на пехотата.

 

Малко вероятно е севернокорейските войски да представят на Русия дългосрочно решение на проблемите ѝ с работната сила, въпреки коментарите на Чоу за неопределения ангажимент на Пхенян към военните усилия на Русия. Остин съобщи, че руските сили търпят над 1200 жертви на ден (или около 36 000 жертви на месец), а според последните оценки на САЩ набирането на руски войници е между 25 000-30 000 нови войници на месец. Това означава, че Русия просто се притеснява да замени настоящите си степен на загуби на фронтовата линия в съотношение 1:1.

 

8 000 севернокорейски войници, за които се съобщава, че се готвят да влязат в битка в Курска област, представляват около една седмица жертви по цялата фронтова линия. Северна Корея е изпратила около 12 000 войници в Русия.

 

Остава неясно как точно Русия възнамерява да използва севернокорейската работна сила, но ангажиментът на севернокорейските войски към типа силно изтощителни настъпателни операции, които Русия преследва, е много вероятно да доведе до високи нива на жертви в Северна Корея.

 

ISW наскоро оцени, че Северна Корея вероятно е решила да се включи във войната от името на Русия, за да придобие ценен боен опит в съвременна война, но отбеляза, че начинът, по който руското командване използва севернокорейски войски в битка, ще повлияе на способността на севернокорейските сили за смислено интернализиране и разпространение на боен опит.

Ако севернокорейските войски са изправени пред същите нива на загуби като руските сили, тогава уроците на бойното поле, които Пхенян се надява да научи, ще бъдат подкопани и Ким едва ли ще ангажира силите си да се изправят пред такива загуби на бойното поле за неопределено време.

 

Министерството на отбраната на САЩ обяви нов транш от военна помощ на стойност 425 милиона долара за Украйна на 1 ноември. Новият транш, който е извлечен от запасите на Министерството на отбраната, включва бронетранспортьори Stryker (БТР); боеприпаси за национални модерни ракетни системи земя-въздух (NASAMS); ракети за преносима система за противовъздушна отбрана (MANPADS) Stinger; боеприпаси въздух-земя; боеприпаси HIMARS; 105 мм и 155 мм артилерийски боеприпаси; Тръбно изстрелвани, оптично проследявани, кабелно направлявани (TOW) ракети; Оборудване и боеприпаси за противодействие на безпилотни летателни системи (c-UAS); и противобронови системи Javelin и AT-4.

 

Пакетът включва също малки оръжия и боеприпаси, медицинско оборудване и друго оборудване. Осигуреното от САЩ оборудване, по-специално бронетранспортьорите Stryker, може да помогне на украинските сили при комплектоването или снабдяването на нови или съществуващи украински бригади, евентуално облекчавайки някои тежести, които украинските официални лица са идентифицирали по-рано при оборудването на нови украински бригади.

 

В последните дни украинските сили отбелязаха малък напредък северно от Сюджа в Курска област на Русия. Украйна също така осъществява дронови удари върху руска инфраструктура, като руският отбранителен комплекс съобщава за свалени 83 дрона.

 

В Източна Украйна руските сили продължават настъпателните си операции в Харковска и Луганска област, като правят опити да установят контрол върху ключови точки по линията Купянск-Сватово-Кременна. В Донецка област също се водят интензивни сражения, особено в посока Часив Яр, където руските сили провеждат дневни атаки, но без значителен напредък. В района на Покровск и Курaхово, руски източници твърдят за малки придвижвания на техните сили, но няма потвърждение от независими източници.

 

На Южния фронт, в Запорожка област, ограничените сражения продължават, а в Херсонска област руските сили се стремят да защитят стратегическите позиции.

 

Силите на Русия също така извършват интензивни удари с ракети и дронове върху украинска инфраструктура, като украинските ПВО свалиха 31 дрона в различни области, включително Киев и Одеса. Нанесени са щети на жилищни сгради и предприятия, както и на пожарна станция в Одеса.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама