ИНТЕРВЮ


Георги Готев за ФрогНюз: Вероятно много американци са щастливи, защото смятат, че Тръмп е близо до тях

4 5131 06.11.2024
Георги Готев за ФрогНюз: Вероятно много американци са щастливи, защото смятат, че Тръмп е близо до тях
Георги Готев

"Доналд Тръмп е един политически проект, който започна още през 2018 г. с неговото гуру Стив Банън. Той дойде в Европа с много голяма амбиция и искаше да установи европейски щаб, да ръководи тези лидери, дори се срещна с мнозина от тях. Идеята беше “тръмпизмът” да се разпространява в ЕС".


"Това е една борба срещу либерализма, която рискува да доведе до авторитаризъм".





"Сподвижниците на Тръмп не се страхуват от установяването на авторитарни практики, от разглобяването на така наречените Checks and balances на демократичния контрол, който съществува дори в такава добре установена демокрация, каквато са САЩ. В много европейски страни демокрацията не е стъпила толкова здраво и нейното разглобяване може да се окаже много опасно и трудно възвратимо".


"В Европа допълнителна цел на “тръмпизма” е споделения суверенитет, който съществува при нас, който се нарича Европейския съюз. Така или иначе, Тръмп се вижда като победител на един могъщ естаблишмънт, това са досегашните политики, преобладавали през последните десетилетия, основаващи се на либерализъм, глобализъм и уважение към тези Checks and balances, включително свободната преса. 


"Той действително е победителят и оттук нататък европейците трябва да си дадат сметка за какво става въпрос - искаме ли това, което става в САЩ, или ще вървим по собствен път?".

 

Това каза за ФрогНюз Георги Готев, главен редактор на „Euractiv“.

 

Ето го и цялото интервю: 

Г-н Готев, очаквана или неочаквана е убедителната победа на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ, предвид това, че повечето прогнози вещаеха фотофиниш?


Добрият вариант беше да има ясен победител, защото в противен случай имаше риск да възникне напрежение, което в най-лошия случай можеше да прерасне в гражданска война. Това беше избегнато.


Кампанията на Харис беше слаба, аз така и не можах да разбера за какво се бори. Тя не можа да отговори на един елементарен въпрос на журналист, който я попита - като част от администрацията на действащия президент, какво би направила по по-различен начин.

 

Това до голяма степен обяснява нейната загуба. Не можа да убеди американците, че тя е готова да представи нещо, което да привлече избирателите и особено тези републиканци, които не харесват Тръмп. Там имаше една доста сериозна ниша, която очевидно тя не успя напълно да привлече.

Какво означава победата на Тръмп в европейския контекст?


В Европа има много малки “тръмпчета” и много от тях побързаха да го поздравят първи. На първо място това беше Виктор Орбан, който утре свиква лидерите на ЕС на среща на Европейската политическа общност. Премиерът на Италия Джорджа Мелони, която е лидер на крайнодясна партия, нейният вицепремиер Матео Салвини, който е лидер на друга крайнодясна партия. Има малки “тръмпчета” в по-малки страни - президентът на Хърватия Зоран Миланович, шефът на опозицията на Словения Янез Янша и много други, които се надяват да дойде техният момент.




Доналд Тръмп е един политически проект, който започна още през 2018 г. с неговото гуру Стив Банън. Той дойде в Европа с много голяма амбиция и искаше да установи европейски щаб, да ръководи тези лидери, дори се срещна с мнозина от тях. Идеята беше “тръмпизмът” да се разпространява в ЕС.

Какво точно целеше този проект?


Това е една борба срещу либерализма, която рискува да доведе до авторитаризъм. Сподвижниците на Тръмп не се страхуват от установяването на авторитарни практики, от разглобяването на така наречените Checks and balances на демократичния контрол, който съществува дори в такава добре установена демокрация, каквато са САЩ. В много европейски страни демокрацията не е стъпила толкова здраво и нейното разглобяване може да се окаже много опасно и трудно възвратимо.


Може би много американци са щастливи, защото в техните очи Тръмп е политикът, който те виждат като близък до тях, който разбира от техните нужди, надяват се, че ще им реши проблемите. Това звучи доста невинно, но в по-голяма перспектива "тръмпизмът" рискува да понесе своите поражения, както в американското общество, така и за съжаление в европейското. 


В Европа допълнителна цел на “тръмпизма” е споделения суверенитет, който съществува при нас, който се нарича Европейския съюз. Така или иначе, Тръмп се вижда като победителя на един могъщ естаблишмънт, това са досегашните политики, преобладавали през последните десетилетия, основаващи се на либерализъм, глобализъм и уважение към тези Checks and balances, включително свободната преса. 


Той действително е победителят и оттук нататък европейците трябва да си дадат сметка за какво става въпрос - искаме ли това, което става в САЩ, или ще вървим по собствен път? 

Много анализатори определят геополитическата ситуация като след Втората световна война. Ще трябва ли оттук нататък Европа да разчита повече на себе си за своята сигурност?  Доналд Тръмп обеща да прекрати войната в Украйна, той каза, че има свой мирен план. Това променя ли също някои конфигурации и геополитически модели?


От гледна точна на геополитическата ситуация с Русия, Тръмп създава впечатлението, че е предотвратил риска от Трета световна война. Той многократно е казвал, че политиката на Джо Байдън изправя света на ръба на такава Трета световна война, представя себе си като този, който ще установи стабилен мир. Очевидно няма значение дали този мир ще е за сметка на Украйна, на това да загуби територии, да се наложат кой знае какви условия върху тази страна.

 


Какво предстои да се случи по отношение на търговията и икономиката? Търговският стокообмен между ЕС и САЩ е най-големия  в света, той е в рамките на един трилион и 358 млрд. годишно. С Китай е приблизително два пъти по-малък. 

 

Чакат ни лоши времена, защото цялата досегашна икономическа логика беше подчинена на това, че премахването на търговските бариери е нещо добро за всички. Сега ще се върви в обратната посока с напълно неясни последици. Доналд Тръмп очаква да компенсира, да осигури по-ниски данъци за сметка на по-големи приходи от американските митници. Може би това ще бъде добре за САЩ, макар че се съмнявам, но във всеки случай рискува да разтури световната икономика.

 

Интервю на Констанца Илиева


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама