НОВИНИ


Запасите за питейна вода на минимум: Борис Бонев алармира за водна криза

0 3188 07.11.2024
Запасите за питейна вода на минимум: Борис Бонев алармира за водна криза

Председателят на "Синя София" Борис Бонев отправи предупреждение за сериозния риск от водна криза в България. Той призова Министерството на околната среда и водите да информира публично за състоянието на язовирите и да представи план за справяне със ситуацията. Данните показват тревожен спад в нивото на запълняемост на основните язовири и резервни източници на вода.


Председателят на "Синя София" Борис Бонев отправи призив към Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и "Напоителни системи" да информират публично кои язовири са най-застрашени и да представят план за справяне с водната криза. Това съобщиха от пресцентъра на партията, като посочват, че позицията им е възникнала след сигнал от граждани в Шумен, които са притеснени от нарастващия риск от водна криза в страната. В прессъобщението са посочени и данните на МОСВ за запълняемостта на язовирите, като Бонев е отбелязал, че те са тревожни.

 

"Екипът ми прегледа данните за запълняемостта на язовирите, предоставени от Министерството на околната среда и водите, и те са изключително притеснителни — едва 55% от полезния обем на основните язовири за питейна вода е запълнен", заявява Бонев, като сравнява данните: през 2022 г. този процент е бил 66%, а през 2021 г. — 75%.

 

Освен това Борис Бонев изразява притеснение, че резервните язовири, предназначени за питейно-битови нужди, са запълнени едва на 18% — най-ниското ниво за последните пет години. Миналата година този показател е бил 55%.

 

Според председателя на "Спаси София" ситуацията става още по-притеснителна, когато се вземат предвид всички 52 значими язовира в страната, включително тези за напояване и производство на електрическа енергия. През тази година общата запълняемост на язовирите е едва 49%, което е драстичен спад спрямо 63% през 2021 г. и 60% през 2022 г.

 

Той добави, че според експерти от Meteo Bulgaria до края на месеца не се очакват съществени валежи, което допълнително усложнява ситуацията и увеличава риска от водна криза в редица райони на страната.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама