НОВИНИ


Международният анализатор Димитър Гърдев: Тръмп може да подейства като турбо ускорител за сплотяването на ЕС

1 2474 08.11.2024
Международният анализатор Димитър Гърдев: Тръмп може да подейства като турбо ускорител за сплотяването на ЕС
Международният анализатор Димитър Гърдев БГНЕС

"Изборът на Тръмп може да подейства като турбо ускорител за сплотяването на ЕС." Това мнение изрази пред БНР дипломатът и експерт по международни отношения Димитър Гърдев, председател на Комисията по външна политика в 46-ото Народно събрание.


И уточни, че планът на Марио Драги казва точно това - Европа да се сплоти, да излезе от политиките, които са идеологически, каквито са Зелената сделка и зелената политика, и да се върне на международната сцена като икономически и като военен фактор. 

 

"ЕС не е едно образувание, което не може да се реформира и което не може да отговори на новите реалности. Доналд Тръмп приветстваше инициативата за обща европейска отбрана. Сега това го виждаме в новата заявка на Урсула фон дер Лайен, която заяви, че новата Комисия трябва да бъде по-глобалистична и гласът на Европа да се чува в геополитиката".  



Гърдев смята, че войната в Украйна е показала един огромен дефицит в Европа:

 

"Не може в най-голямата война след Втората световна Европа да няма собствено предложение, Китай има инициатива, Индия има, Турция има, а ЕС - няма". 

 

Експертът обясни, че позицията на САЩ към войната на Русия в Украйна е заявена от вицепрезидента на Тръмп - Джей Ди Ванс - който в едно интервю е подчертал, че мирът трябва да бъде свързан с даване на категорични гаранции за сигурността на Украйна.

 

"Смятам, че с влизането на Доналд Тръмп в Белия дом ще започнат дипломатически активни такива действия. По прерогатив от Конституцията на САЩ американският президент има две конкретно разписани неща - външната политика и политиката по отбрана и сигурност".

 

Тръмп е голям противник на международните организации, допълни международният анализатор.

 

"Той излезе от няколко такива - Световната здравна организация, ЮНЕСКО... После Байдън върна САЩ отново в тях. Заявките на Тръмп за мита - 10% за Европа и до 60% за Китай - това девалвира самата Световна търговска организация, защото тя се бори точно с нетарифни ограничения и мита, налагани безогледно... САЩ ще тръгнат на пряко договаряне и няма да се учудя, ако новата администрация на Тръмп продължи линията на пряко договаряне и двустранни договори със страните от ЕС, не с Европейския съюз като цяло. Затова Европа трябва да промени своето място и роля в икономически, в политически и във военен компонент".



Гърдев бе категоричен, че ако страните от ЕС приемат двустранни споразумения със САЩ при новата администрация, това реално заплашва единството на Съюза.

 

Той поясни, че сегашната програма на Тръмп е сведена до 20 точки и е много различна от предишната му президентска надпревара.

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама