НОВИНИ


Тръмп и бъдещето на Европа: Какви ще са последствията от политиката му спрямо Русия и Украйна?

9 2840 09.11.2024
Тръмп и бъдещето на Европа: Какви ще са последствията от политиката му спрямо Русия и Украйна?

Докато Доналд Тръмп се подготвя за завръщането си в Белия дом през 2025 г., външната му политика, особено по отношение на Русия и Украйна, остава в центъра на европейските опасения. Според експерти, като бившия специален представител на САЩ за Украйна Кърт Волкър, Тръмп ще търси решение с Русия от позицията на сила, което може да включва условия за мир и дори присъединяване на Украйна към НАТО.


За външната политика на Доналд Тръмп спрямо Русия и Украйна все още се гадае, но словашкото издание Postoj представя мненията на двама бивши сътрудници на Тръмп — Кърт Волкър и Робърт О'Брайън. Според тях възможното му завръщане като президент ще наложи на Европа сериозно да прецени какви последствия би донесло това за региона. Основните теми на безпокойство остават политиката му към Украйна и Русия, като прогнозите се простират от увеличаване на заплахите за европейската сигурност до потенциална сделка с руския президент Владимир Путин. 

 

Тръмп ще стане американски президент и Европа вече трябва сериозно да се замисли какви ще са последствията за нея от това събитие. За хората от Централна Европа не е толкова важно какво прави Доналд Тръмп у дома в областта на икономиката или миграцията. Още преди американските избори медийното поле беше залято от мрачни прогнози. Твърдеше се, че след победата на Тръмп европейският регион ще стане по-малко безопасен и новият президент на САЩ ще ни предаде на руския диктатор Владимир Путин, издирван от Трибунала в Хага за систематично отвличане на украински деца, за да бъдем разкъсани, и ще остави Украйна на произвола на съдбата.


Тези опасения бяха в сила и остават в сила, включително сред много консерватори, които като цяло са съгласни с Тръмп по много въпроси.

Докато Доналд Тръмп не встъпи в длъжност през януари, 2025 година, неговата външна политика ще бъде предмет на предположения. Но съставът на екипа му, който ще разберем скоро, може да подскаже нещо.

 

Какво предстои?

 

Има няколко ясни признака за каква американска политика спрямо Руската федерация и Украйна трябва да се подготвим.Една следа, която заслужава внимание, е скорошното интервю на Кърт Волкър за полското издание Rzeczpospolita. По време на президентството на Тръмп този човек беше негов специален представител за Украйна. Волкър познава добре Тръмп и неговия кръг. 

 

Според него Доналд Тръмп иска да постигне мир между Русия и Украйна и ще преговаря с Путин от позицията на силата. Твърди се, че дори членството на Украйна в НАТО може да бъде включено "в пакета" на мирните преговори.

 

"Ние знаем точно какво иска Путин: денацификация и демилитаризация на Украйна, което в действителност означава контрол над цяла Украйна. Разбира се, това е неприемливо, често се забравя, че по време на президентство си Тръмп е водил много твърда политика. Това означава контакти не само с Путин, но и със Си Дзинпин и Ким Чен Ун. "Той изхвърли руснаците от консулството в Сан Франциско, където беше базирано тяхното разузнаване. Той също така затегна санкциите срещу Русия", припомня Уолкър. 

 

Според Уолкър замразяването на сегашната фронтова линия може да доведе до мирен договор. В същото време Украйна ще получи всички гаранции за сигурност. Първо, всички оръжия, които тя иска, ще бъдат без ограничения за използването им, и второ, скорошно присъединяване към НАТО и Европейския съюз. Но това е при условие, че европейците поемат 80% от финансирането, тъй като сега почти половината от доставките на оръжия за Украйна се плащат от САЩ.

 

Тъй като американците разбират колко е важно за украинците да си върнат Крим, никой няма да принуди Володимир Зеленски да признае нови граници. САЩ също няма да направят това. Вашингтон ще продължи да настоява, че окупацията е незаконна.

 

"Целта на Тръмп е да сложи край на конфликта веднъж завинаги. Въпреки това може да бъде сключено формално примирие, както например между Северна и Южна Корея, и ако на дневен ред се появи въпросът за членството на Украйна в НАТО той може да се съгласи", припомня Уолкър. 

 

Може ли Тръмп да притисне Путин?

 

Според него Доналд Тръмп ще окаже натиск върху Путин, като го постави пред избор: мир при тези условия или безпрецедентни доставки на американско оръжие за Украйна. Малко преди изборите The New York Times публикува интервю с двама сътрудници на Тръмп, повлияли на външната му политика по време на президентството му. Става дума за Робърт О'Брайън, който беше съветник на Тръмп по националната сигурност през 2019-2020 г., и Елбридж

Колби, който беше министър на отбраната през 2017-2018 г. 

 

И двамата, говорейки за възможните стъпки на Доналд Тръмп за войната в Украйна, се изказаха по-предпазливо от Волкър. Но те също се съгласиха, че Доналд Тръмп ще говори с Путин от позицията на силата.

 

Според О'Брайън, САЩ трябва да наложат още по-строги санкции срещу Руската федерация, както и вторични санкции срещу китайски компании, търгуващи с нея, като по този начин намалеят доходите, получавани от Путин и неговите олигарси. "Представете си сценарий, при който ескалираме, за да намалим напрежението и при който администрацията на Тръмп се опитва да накара Русия да седне на масата за преговори, принуждавайки я да поеме огромни разходи, ако откаже", обясни О’Брайън, цитиран от Postoj. 

 

Разбира се, всички описани сценарии са само хипотези, но те са изразени от хора от обкръжението на Доналд Тръмп, които разбират от външна политика и са в състояние да предвидят каква външна политика ще следва новият президент и неговият екип. Предвид непредсказуемостта на Тръмп, когато става въпрос за Русия и Украйна, трябва да сме подготвени за много по-смели сценарии. Сега обаче няма причина за паника и страх от апокалипсис.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама