Румен Петков предложи да се създаде анкетна парламентарна комисия, която да провери случая с подслушваните телефонни разговори между директора на митниците Ваньо Танов, вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков и заместника му Владислав Горанов.
Според депутата от Коалиция за България комисията трябва да проучи кой е заявителят на подслушването, мотивацията за това и по-нататък какъв е режимът на ползване на веществените доказателства. На тези въпроси трябва да има ясни институционални отговори и едва тогава да се направи преценка на ситуацията, допълни той.
Румен Петков подчерта, че ако тези доказателства не са предадени навреме в прокуратурата, това означава, че са правени с цел изнудване и мачкане. „Защото, ако в Прокуратурата не са предоставени своевременно справките, значи тези специални разузнавателни средства са ползвани само и единствено в угода на вътрешния министър, на никой друг“, каза още народният представител.
По думите на Петков, е очевидно, че когато Ваньо Танов е водил разговорите, той е знаел, че е подслушван и трябва да се провери кой го е предупредил за това. „Аз имам усещането, че Танов е контролиран, за да бъде впоследствие мачкан и манипулиран. Вие виждате, че той казва, че няма да си предаде хората, след което със завидна лекота ги предава. Защо? Значи нещо го е накарало да обърне мнението си, значи той е бил мачкан достатъчно методично и явно се поддава на такъв тип огъвания“, обобщи депутатът.
Той беше категоричен, че парламентарната комисия трябва да провери защо тези СРС-та са изнесени от Министерството на вътрешните работи. Според него това е брутална форма на протест срещу ръководството на МВР и случаят не бива да бъде подминаван с лекота. Той определи министерството като „лейка, от която тече, на който каквото му се иска“.