26 майстори на графити изкуството и четирима от най-известните артисти се включиха в последния за година Фестивал на уличното изкуство, който се проведе тази събота и неделя в София, съобщиха от Столична община.
"Изключително съм впечатлен от работата на артистите и мога да кажа, че ще продължим с инициативата за превръщането на запустели места в пространства за градско изкуство", каза кметът Васил Терзиев, които дойде да разгледа обновения подлез.
Според столичния кмет чистота и изкуството могат да преобразят средата, а столичните подлези имат потенциала да се превърнат от места за преминаване в галерии на открито и места за общуване.
В преобразяването на тези места Столичната община има желание да работи и с Музикалната академия. Терзиев изрази и своето убеждение, че обновените градски пространства ще радват столичани, ще възпитават младите хора и те ще ги пазят.
Жп подлезът на бул. „Ботевградско шосе“ се превърна в картина с размери 1 400 кв. м, а върху платното оживяха любими спортни легенди като Георги Аспарухов-Гунди и Никола Котков, Ивет Горанова, Карлос Насар и Боряна Калейн.
Проявата е подкрепена от Столичната община и цели както да преобрази сивите и изоставени градски пространства, така също да осигури на столичните графити артисти възможност за изява.
Столичната община подкрепи Фестивала, като почисти предварително стените и тротоарите, добави обезопасителна ограда и осветление. Събитието се организира с подкрепата на район "Подуяне" и Графити общост 0511, които застава зад каузата за по-красиви и чисти обществени пространства в София.
Това е второто пространство за легални графити в София, подкрепено от Столичната община, което насърчава артистите да творят в рамките на обществените норми и превръща градската среда в платформа за легално улично изкуство.
Инициативата показва колко мощен инструмент за промяна могат да бъдат графитите - те не само преобразяват и обогатяват облика на града, но и го правят по-приветлив и жив.
Първото такова пространство беше създадено на оградата на УМБАЛ "Царица Йоанна-ИСУЛ" на бул. „Данаил Николаев“, където над 60 талантливи артисти превърнаха бетонната ограда в жива галерия на открито, изразявайки мечтата на жителите за по-зелена и вдъхновяваща градска среда.
В допълнение към създаването на тези пространства, инициативата обхваща и преобразяването на 30 контейнера за смет в София, които сега красят ключови места в града и предават важни социални послания, включително такива за борбата с наркотиците.
С помощта на артистите те служат като живо напомняне, че изкуството може да бъде както вдъхновение, така и социално послание. През 2025 г. Столичната община ще организира още фестивали за публично изкуство на легални пространства, като ще бъдат обхванати нови локации.
Някои от планираните места включват каналите на реките в града и железопътния мост на "Подуяне". Планира се и среща с всички графити артисти и фондации за обща стратегия на града съвместно с Дирекция "Култура" и ОП "Туризъм".