България и Румъния могат да стана част от Шенгенското пространство не по-рано от началото на месец април, тъй като последните доклади за оценка на контрол на границите са "негативни".
Това са заявили пред Франс прес европейски дипломати в Брюксел. Окончателното решението се очаква да бъде взето от Съвета на министрите на вътрешните работи на ЕС на 24 февруари.
"Присъединяване през март, това е отмряло. Никакво решение няма да бъде взето, тъй като докладът за оценка на контрола от страна на България на границата й с Турция е негативен. Не може да бъде приета Румъния без България", обяснил един от дипломатите, пожелал анонимност.
Унгарското председателство на ЕС може да реши да постави този въпрос в дневния ред на заседанието на министрите на вътрешните работи, но решението ще бъде негативно, смята друг дипломат.
Франция и Германия преценяват като "преждевременно" да се разреши влизане на България и Румъния в Шенгенското пространство през март 2011 г.
Дузина правителства в ЕС споделят това мнение, подчертал дипломатът.
Отлагане на приемането в Шенгенското пространство не трябва да се преживява като санкция, коментира Франс прес, цитирана от БТА. Гърция бе отлагана трикратно по искане на Германия преди да бъде приета в крайна сметка и действителността показва, че Германия е имала основание да блокира (присъединяването й), тъй като Гърция все още има проблеми да гарантира сигурността на границата си с Турция, отбелязва друг дипломат в Брюксел.
Припомняме, че преди ден премиерът-председателят Бойко Борисов заяви в ефира на БиТиВи, че България ще работи упорито, за да се справи с всички проблеми, които поставят препятствие пред страната ни за влизане в Шенген. Той дори изрази надежда, че това е възможно да се случи още в края на септември.
В същото време в поредната си изява по повод отлагането на румънското членство в Шенген президентът Траян Бесеску заяви, че румънците няма да стоят "като червеи" пред големите сили в Европа. В интервю по националната им телевизия той обяви, че двайсет и двата милиона румънци имат право на уважение.
Румънският президент демонстрира и разочарование от факта, че не е бил предупреден от германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Никола Саркози за намерението на министрите на вътрешните работи на двете страни да подпишат общо писмо, с което искат отлагането на присъединяването на Румъния и България към Шенген, съобщават румънски медии, цитирани от БТА.